110 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Stromcu

OPUBLIKOWANO: 13 stycznia 2021

Ochotnicza Straż Pożarna w Stromcu jest najstarszą jednostką działającą w gminie Stromiec. Przez te wszystkie lata odgrywała w środowisku istotną rolę, uczestniczyła i uczestniczy nadal w życiu kulturalnym gminy.

W tegorocznej edycji Programu Działaj Lokalnie jednostka realizowała projekt pt. ,,Minęło kolejne 10 lat w historii OSP Stromiec”, który miał na celu przypomnienie wydarzeń z historii OSP. Przypomnienie tego co działo się w lokalnym środowisku, w remizie strażackiej, kto działał społecznie, kto inicjował prace społeczne i jak przebiegały uroczystości. A wszystko to za sprawą wydania książki. Strażacy wraz z mieszkańcami zbierali wiadomości, różne ciekawostki z poprzednich lat a także zdjęcia. W rezultacie uzbierało się materiału na kilkadziesiąt stron.

Równolegle z prowadzonymi działaniami odnośnie napisania książki, strażacy realizowali swoje inne plany w ramach projektu. W Publicznej Szkole Podstawowej w Bobrku odbył się pokaz strażackich umiejętności. Dzieci mogły zobaczyć zagraną scenę gaszenia pożaru, czy obejrzeć od środka wóz strażacki wraz ze jego wyposażeniem. Odbywały się również pogadanki w szkołach na temat profilaktyki przeciw pożarniczej.

W codziennej pracy strażacy skupiają się na zapewnieniu pełnej gotowości do wyjazdu do akcji ratowniczych, do udziału jednostki w ważnych wydarzeniach społeczności lokalnej. Wydanie książki jest czymś rzadkim i wyjątkowym. Jest to przekazanie mieszkańcom działalności poprzez obrazy i słowo pisane.