72,1 litry krwi od 162 dawców. Sukces inicjatywy „Nie wszystko może się zatrzymać.”

OPUBLIKOWANO: 06 lipca 2020

„Nie wszystko może się zatrzymać.” -to inicjatywa krwiodawstwa, którą przeprowadzili członkowie grupy „Ile warta jest krew?”. Inicjatywa dostała minigrant od naszej Fundacji w pilotażowym przedsięwzięciu „Solidarni z bohaterami czasu epidemii”. Dzięki realizacji inicjatywy pozyskano 72,1 litry krwi w trakcie 6 akcji krwiodawstwa.

COVID-19 wpłynął na wiele aspektów naszego życia. Grupa realizująca inicjatywę zauważyła, że z powodu epidemii w powiecie białobrzeskim dramatycznie spada liczba dawców krwi. Najliczniejszą grupą dawców w powiecie byli uczniowie szkół średnich, którzy nie oddawali krwi ze względu na zamknięcie placówek oświatowych. Liczba dawców poza uczniami była bardzo niska. Dodatkowym powodem rezygnacji z oddawania krwi był strach przed wirusem. Ludzie nie wiedzieli, że oddawanie krwi jest nadal bezpieczne. Zapotrzebowanie na krew rosła, a liczba dawców w całej Polsce malała. W najgorszej sytuacji było Radomskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Dlatego powstała inicjatywa pn.: Nie wszystko może się zatrzymać.

Nie wszystko może się zatrzymać. Oddaj krew.

"Od dwóch miesięcy nie widziałam się ze swoją babcią… Ale nie wszystko może się zatrzymać. Oddaj krew."Przez epidemię koronawirusa liczba dawców krwi drastycznie spadła. Jeśli liczba krwiodawców nie wzrośnie, krwi po prostu zabraknie. Gdzie i kiedy można bezpiecznie oddać krew❓✅ 11 maja (poniedziałek) od 8:30 do 13:30 w Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach✅ 16 maja (sobota) od 8:30 do 13:30 w Ochotniczej Straży Pożarnej w Pacewie (Gmina Promna)✅ 22 maja (piątek) od 8:30 do 13:30 w Publicznej Szkole podstawowej w StromcuWirusem nie możemy zarazić się poprzez kontakt z krwią. Osoby zdrowe nie powinny się obawiać oddawania krwi w czasie epidemii. Nie osłabia to w żaden sposób naszego organizmu, a czasami nawet na odwrót, bo stymuluje ośrodkowy układ nerwowy! Oddaj krew bezpiecznie.———————-Informacja przygotowana przez grupę "Ile warta jest krew?" w ramach inicjatywy "Nie wszystko może się zatrzymać" dofinansowanej przez @Fundacja Koalicja dla Młodych. Minigrant przyznaliśmy w ramach przedsięwzięcia "Solidarni z bohaterami czasu epidemii”. Przedsięwzięcie realizujemy dzięki współpracy Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce – Programu Działaj Lokalnie i Nationale-Nederlanden.

Opublikowany przez Fundacja Koalicja dla Młodych Sobota, 9 maja 2020
Nie wszystko może się zatrzymać. Oddaj krew.

Inicjatywa, która okazała się ogromnym sukcesem.

Nie wszystko może się zatrzymać to inicjatywa, która zachęcała mieszkańców powiatu białobrzeskiego do zostania dawcą krwi. Miała też uświadomić im, że oddawanie krwi w czasie epidemii jest bezpieczne. Członkami grupy realizującej inicjatywę byli Pani Kamila Jarząbek, Pan Stanisław Kośla i Pani Monika Rąbkowska. Grupa nakręciła spot, który był promowany w mediach społecznościowych, przygotowała plakaty, informacje prasowe i oprawę graficzną całej kampanii. Kampanią zainteresowały się media, które informowały o wynikach każdej akcji poboru krwi.

208 osób chciało oddać krew

W trakcie realizacji inicjatywy zorganizowano 6 akcji poboru krwi. Zgłosiło się aż 208 osób gotowych do podzielenia się darem życia. Finalnie po weryfikacji wszystkich chętnych krew oddało 162 osoby. Dzięki realizacji inicjatywy pozyskano 72,1 litry krwi oraz wzrosła świadomość mieszkańców dotycząca bezpieczeństwa przy jej oddawaniu.

Dziękuję Koalicji dla Młodych za wsparcie tak ważniej inicjatywy, jaką jest pozyskiwanie dawców krwi i ratunek ludzkiego życia. Liczba dawców przed inicjatywą była tak niska, że Centrum Krwiodawstwa w Radomiu zastanawiało się, czy organizacja akcji krwiodawstwa w naszym powiecie jest opłacalna. Wymagane minimum dawców podczas jednej akcji to 12 osób. My tego warunku wcześniej nie spełnialiśmy. Dzięki inicjatywie pozyskaliśmy nowych dawców i mamy nadzieję, że będą oddawać krew regularnie. ~ Stanisław Kośla

Minigrant przyznaliśmy w ramach przedsięwzięcia „Solidarni z bohaterami czasu epidemii”. Fundacja Koalicja dla Młodych przedsięwzięcie realizuje dzięki współpracy Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce – Programu Działaj Lokalnie i Nationale-Nederlanden.