Bo tu gdzie żyjemy, ma być dobrze, Działaj Lokalnie cd…

OPUBLIKOWANO: 07 lipca 2022

Tegoroczny konkurs Działaj Lokalnie to nie tylko edukacja i zabawa. Wśród zwycięskich projektów znalazły się i takie, które poprawiają świat lokalnych społeczności. Zwiększają bezpieczeństwo oraz integrują ludność, a także zachęcają do działania wszystkich mieszkańców na rzecz wspólnego dobra.

Zgodnie z obietnicą przedstawiamy kolejne zwycięskie projekty tegorocznego konkursu Działaj Lokalnie. Pomysłodawcy i realizatorzy tych inicjatyw każdego roku pokazują nam, że chcieć to móc. Zamiast narzekać na otaczającą ich rzeczywistość, biorą sprawy w swoje ręce.

Jakie mieli pomysły na poprawę jakości życia w swoich miejscowościach? Zobaczcie sami.

Podaj Rękę Ukrainie

Klub Kobiet „Aktywny Bobrek” to grono bardzo aktywnych kobiet, które nie raz już wykazały się inicjatywą. Tym razem w ramach projektu panie chcą zorganizować dwa spotkania integracyjne mieszkańców z uchodźcami. Dla dzieci panie zorganizują zajęcia kreatywne, czyli integrację przez zabawę. Odbędzie się również konkurs kulinarny, w którym rywalizować będą panie z Klubu oraz z Ukrainy, a także turniej piłki nożnej. Wspólna zabawa i miło spędzony czas mogą być początkiem pięknych przyjaźni. Mieszkańcom Bobrku te spotkania pozwolą zrozumieć, w jakiej sytuacji znaleźli się uchodźcy z Ukrainy. A nasi goście poczują się częścią lokalnej społeczności.

Wybieramy marzenia nie uzależnienia

Ognisko, kiermasz, festyn, konkursy, gry i zabawy, a także grochówka oraz przysmaki przygotowane Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Radzanowskiej. Świetna zabawa, której przyświeca przeciwdziałanie uzależnieniom i zachęcenie młodzieży do realizacji swoich marzeń i rozwijania pasji. Podczas imprez oprócz licznych atrakcji będzie działał punkt konsultacyjny, w którym każdy chętny może uzyskać specjalistyczne porady, a także porozmawiać z psychologiem. Młodzież dowie się, jakie są skutki uzależnienia od alkoholu czy narkotyków oraz jakie niebezpiecznie dla zdrowia jest nadużywanie środków odurzających.

Lokalnie i profilaktycznie na 100 lecie Straży Pożarnej 

Kolejny wygrany projekt zgłosiła Ochotnicza Straż Pożarna w Bukównie OSP. Jego celem jest propagowanie bezpiecznego spędzania czasu i zapobieganie patologiom społecznym. Podczas licznych spotkań strażacy będą przedstawiać skutki sięgania po używki oraz zachęcać do wstąpienia w szeregi OSP. W ramach projektu odbędzie się wakacyjny kiermasz kulinarny na 100 lecie Straży Pożarnej.

Szlakiem Miejsc Pamięci Ziemi Radzanowskiej

Uczniowski Klub Sportowy Rogolin jest autorem kolejnego projektu, który otrzymał mini grant z programu Działaj Lokalnie. Młodzież z klubu uczniowskiego chce rozbudzić patriotyzm i przedstawić historię tego regionu. W ramach projektu powstaną materiały upamiętniające oraz informacyjne dotyczące Mogiły Powstańców Styczniowych, Mogiły Pilotów poległych w Lesie Smardzewskim, Grobu Stanisława Pruszkowskiego, Żołnierza Kampanii Wrześniowej z 1939 r., – Zbiorowej mogiły ludności cywilnej w Podlesiu pomordowanej przez Niemców w 1944 r., Miejsca Pamięci Jana Gajosa, zamordowanego przez NKWD w Katyniu, – Ruin Kaplicy w Smardzewie. Ponadto odbędą się obchody 160 rocznicy bitwy Radzanowskiej.

W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli jak wyciągnąć młodzież i seniorów z domu?

Koło Gospodyń Wiejskich z Dębnowolanki wygrało konkurs projektem, którego celem jest stworzenie przestrzeni przyjaznej mieszkańcom. W tym celu Panie chcą zakupić sprzęt do ćwiczeń na świeżym powietrzu i stworzyć mini siłownię. Ponadto powstanie Dębnowolanka, czyli miejsce, w którym KGW chce ustawić stoły i ławki oraz posadzić rośliny. Stworzenie miejsca, w którym każdy znajdzie atrakcyjny dla siebie sposób spędzania wolnego czasu, ma zintegrować lokalną społeczność i „wyciągnąć dzieci i seniorów z domu”. Do realizacji tego projektu włączyło się lokalne OSP oraz mieszkańcy,

Bądźmy odpowiedzialni! Nie wypalajmy traw!

Straż w Głowaczowie chce zaangażować lokalną społeczność w celu poprawy życia w ich lokalnym świcie. Projekt obejmuje spotkanie dla dorosłych mieszkanek Głowaczowa z różnych grup wiekowych: od młodych kobiet aktywnych zawodowo i pracujących na roli po seniorki. Ponadto odbędzie się piknik, którego celem jest integracja mieszkańców z obywatelami Ukrainy przebywającymi w Głowaczowie i okolicach.

Strażacy przeprowadzą również pogadanki na temat zagrożenia, jakim jest wypalanie traw, oraz innych niebezpiecznych praktyk, których następstwem jest pożar. Wraz z nadejściem jesieni, czyli we wrześniu odbędzie się promocja ścieżki edukacyjnej.

POMOC MA MOC

Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest Ochotnicza Straż Pożarna w Cecylówce — Brzózkiej. Celem projektu jest zaangażowanie wszystkich mieszkańców Cecylówki bez względu na wiek, narodowość i wykonywany zawód w sprzątanie Cecylówki. Po zakończonych porządkach uczestnicy akcji będą mogli posadzić roślinność. Zwieńczeniem projektu będzie piknik rodzinny, na którym odbędzie się pogadanka na temat ochrony środowiska oraz prezentacja lokalnych produktów.

Wspólne sprzątanie i sadzenie roślin sprawi, że w Cecylówce będzie się żyło lepiej. Trzymamy kciuki, żeby strażakom udało się zaangażować do akcji wszystkich mieszkańców.

Jak widzicie, wiele lokalnych społeczności wykazuje duże zaangażowanie, żeby w ich lokalnym świecie żyło się dobrze. Kolejne zwycięskie projekty tegorocznej edycji Działaj Lokalnie to kolejne inicjatywy, których celem jest poprawienie jakości życia. A Wy co robicie dla społeczności, w której żyjecie?

Jesteście ciekawi kolejnych zwycięskich projektów? Cdn…