Człowieczy los…kolejny projekt realizowany w Białobrzegach

OPUBLIKOWANO: 27 sierpnia 2018

To tytuł projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Razem dla dzieci” i uczniów Publicznego Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Białobrzegach. Celem projektu jest poznanie historii ludzi zesłanych na Syberię, przeprowadzenie rozmów, wywiadów i spotkań z Sybirakami i ich rodzinami.
Odbyły się już trzy wzruszające spotkania z Sybirakami. Pan Jerzy Łopuszyński opowiedział nam swoją historię – młodego chłopca ciężko pracującego w tajdze przy ścince drzew. Po powrocie do kraju wstępuje na Politechnikę Łódzką i zostaje inżynierem.
Pan Tadeusz Kundzicz ośmioletni chłopiec z młodszym bratem, siostrą i mamą przeżywają ciężkie chwile na wygnaniu. Dzięki sile, którą czerpią z bycia razem i wzajemnej troski mogli przetrwać w skrajnie trudnych warunkach. Po powrocie kończy szkołę i zostaje pracownikiem urzędu.
Historię wywózki i pobytu za Kaukazem opowiedział nam Ksiądz Florian Rafałowski.
Wiele materiałów i informacji uzyskaliśmy w Bibliotece Publicznej i podczas spotkania z panem Markiem Lenartowiczem Spotkanie to było źródłem wiedzy i inspiracji do dalszych poszukiwań.

Projekt jest dofinansowany w ramach Programu „Działaj Lokalnie 2018” finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z ośrodkiem DL „Koalicją dla Młodych” Funduszem Lokalnym Ziemi Białobrzeskiej.