Czytanie, matematyka i uczucia

OPUBLIKOWANO: 19 listopada 2020

To projekt, który trwał trzy miesiące, realizowali go nauczyciele matematyki i fizyki, a także polonista, bibliotekarz oraz psycholog z Publicznej Szkoły Podstawowej im. T. Kierzkowskiego w Promnie. Szereg działań tej inicjatywy był kierowany do mieszkańców gminy Promna, szczególnie dzieci ze szkoły  w Promnie, a także ich rodzin.

Nasze potrzeby

Młodsi uczniowie szkoły bardzo chętnie odwiedzają bibliotekę szkolną. Członkowie Inicjatywy jednogłośnie stwierdzili, że powinno się bardziej promować wśród nich czytelnictwo, a także dbać o czytelnictwo wśród uczniów starszych. Stąd pomysł na takie właśnie działania. Szkoła w Promnie jest niewielką placówką, położoną w bardzo malowniczej scenerii. Nauczyciele chcieli pokazać społeczności lokalnej, że można spędzić czas wspólnie z dziećmi na czytaniu książek,  ukazać pożytki, ale też przyjemności z tego płynące. Jednocześnie biblioteka pragneła pokazać naukę ścisłą, jaką jest matematyka – jako atrakcyjną. Matematyka może integrować, bawić, uczyć i być formą spędzania wolnego czasu. Czas spędzany w bibliotece może też być formą odstresowania, odreagowania napięcia, a nawet czasem spędzonym bardzo kreatywnie.

Wspólny cel

Głównym celem projektu była promocja czytelnictwa,  rozwijanie kreatywności, wzbudzanie zainteresowania matematyką, szukanie pozytywnych emocji, form relaksu. Dobrem wspólnym była szeroko pojęta edukacja,  zarówno czytanie książek jak i edukacja matematyczna są ważne, a mogą być formą spędzania wolnego czasu. Jednocześnie Inicjatywa w swoje działania chciała zaangażować społeczność lokalną, wykorzystać do tego teren przy szkole, który może być miejscem spotkań edukacyjnych całych rodzin i udało się!

To była fajny czas

Podczas tych trzech miesięcy dzieci mogły uczestniczyć w wielu fajnych inicjatywach. Czytanie na tarasie, czyli rodzinne czytanie bajek najmłodszym uczniom. Podczas tego spotkania do szkoły zawitali rodzice i dziadkowie, którzy wraz z dziećmi czytali bajki i wiersze. W szkole zorganizowano konkurs  „Matematyka jest ok „, przeznaczony dla uczniów klas 0 – VI. To konkurs na rodzinnie wykonany plakat promujący matematykę, który cieszył się dużym zainteresowaniem. A także konkurs fotograficzny „Matematyka wokół nas”, który był również przeznaczony dla uczniów klas 0- VIII oraz ich rodzin.

Poza cyklicznie organizowanymi zajęciami dzieci mogły uczestniczyć w matematycznych przerwach w bibliotece, gdzie dzieci mogły grać i rozwiązywać rebusy matematyczne. W poszukiwaniu Mistrza Logicznego Myślenia zorganizowanego w ramach akcji „Matematyczna przerwa w bibliotece”, zainteresowani uczniowie PSP w Promnie przez 5 dni przystępowali do rozgrywek matematyczno-logicznych. Mierzyli się z zadaniami, rebusami i łamigłówkami, zbierając punkty za prawidłowe rozwiązania. Rywalizacja była zacięta. Aż do ostatniego dnia nie było jasne, kto będzie zwycięzcą                           w kategorii klas IV-VI. Dopiero dogrywka wyłoniła zwycięzcę. Został nim w kategorii kl. IV-VI uczeń klasy VI-Szymon Kaczor. W kategorii kl. VII-VIII, tytuł Mistrza Logicznego Myślenia zdobył uczeń klasy VIII-Jakub Gostkowski.

Klub Przyjaciół Biblioteki zaangażował również do zajęć starsze dzieci, które mogły czytać najmłodszym przedszkolakom książki, ich ulubione bajki. Starszym dzieciom spodobały się takie spotkania, a i najmłodsze dopytywały kiedy znowu przyjdą do nich starsze dzieci.

W ramach projektu dzieci mogły również przeprowadzić wywiady w formie filmu z kimś bliskim, na temat książek z dzieciństwa. Jak się okazało o wielu książkach dzieci nigdy nie słyszały.

Inicjatywa Nauczyciele dzieciom zorganizowała też akcje „Dzieci listy piszą”. Uczniowie szkoły wzięli udział w wymianie pocztówkowej z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej „Olszynka”. Uczniowie i podopieczni najpierw tworzyli kartki z pozdrowieniami, następnie pocztówki te zostały przekazane jako gest życzliwości i integracji. Na własnoręcznie zrobionych kartkach znalazły się miłe słowa, pozdrowienia i życzenia. Zapał i zaangażowanie w wykonanie prac oraz ciepłe słowa na pewno umiliły dzień niejednej osobie.

Nauczyciele zorganizowali warsztaty z arteterapii, uczniowie i rodzice wspólnie tworzyli prace artystyczne w bibliotece szkolnej, które nawiązywały do treści baśni oraz innych książek dla dzieci.

Pomyśleli również o antystresowej przerwie w bibliotece, czyli mini warsztacie dla uczniów połączony z treningiem uważności mindfulness.

Efekty na lata

Dzięki realizacji projektu dofinansowanego przez nasza Fundację w ramach programu Działaj Lokalnie ,,Czytanie, matematyka i uczucia” biblioteka szkolna powiększyła swoje zbiory o takie pozycje, które będą rozwijały umiejętności czytelnicze uczniów, wypromują czytelnictwo. Są to książki przygodowe, ale także dotyczące problemów, z którymi nierzadko borykają się dzieci. Takich autorów, po których twórczość chętnie sięgają młodzi czytelnicy. Z zakupionych książek będą mogły korzystać następne pokolenia uczniów. Ponadto wzrosło zainteresowanie uczniów matematyką oraz integracja społeczności, uczniowie przestali też myśleć o bibliotece jak o ,,nudnym” miejscu, w którym można wypożyczać tylko książki. Trzecim aspektem jest budowanie pozytywnej relacji rodzic- dziecko oraz integracja z osobami niepełnosprawnymi w najbliższej okolicy.

Program Działaj Lokalnie jest Programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację  Koalicja dla Młodych.