Dla babci, mamy i dziecka

OPUBLIKOWANO: 05 września 2019

Koło Gospodyń Wiejskich Czilibabki z Kozłowa (gm. Radzanów) zorganizowało warsztaty kulinarne Babci, mamy i dziecka. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Integracja i aktywność alternatywą dla uzależnień” prowadzonego przez nasze Koło, współfinansowanego z Programu Działaj Lokalnie 2019.

Impreza miała na celu integrację lokalnej społeczności wsi Kozłów, gdzie mieszkamy i żyjemy oraz zachęcenie mieszkańców do rezygnacji z uzależnień na rzecz aktywności. Chciałyśmy również zintegrować między sobą różne pokolenia naszych mieszkańców i umożliwić wymianę doświadczeń kulinarnych.

W warsztatach udział wzięło 20 osób, w tym 10 dorosłych i 10 dzieci. Warsztaty przeprowadziłyśmy w domu jednej z naszych członkiń. Zadbałyśmy o to, żeby każdy znalazł jakieś zajęcie dla siebie i mógł spróbować swoich sił w przygotowywaniu smaków dzieciństwa.

Jako danie główne naszych warsztatów przygotowywałyśmy zalewajkę na naturalnym zakwasie. Wszyscy uczestnicy zaangażowali się w przygotowania składników zupy. Ponadto przygotowywałyśmy na słodko naleśniki z serem, bitą śmietaną i owocami. Wraz z uczestnikami warsztatów wypiekałyśmy również nasze popisowe babeczki, które ozdobiłyśmy polewą i kolorowymi posypkami. Zadbaliśmy również o zapasy na zimę – wspólnie uczyliśmy się przygotowywania ketchupu z papryki, której produkcją zajmują się mieszkańcy naszej miejscowości. Ketchup był pasteryzowany w słoikach, dzięki czemu będziemy mogły z niego korzystać podczas kolejnych imprez organizowanych przez nasze koło.

Warsztaty kulinarne zakończyły się o godz. 15:00. Każdy z uczestników mógł zabrać do domu próbkę przygotowanych dań. Na podstawie zebranych przepisów przygotowałyśmy poczęstunek na „Święto Plonów” w Radzanowie, gdzie częstowałyśmy mieszkańców naszej gminy. Ponadto opracowywana jest broszura z przepisami z warsztatów, która zostanie udostępniona uczestnikom oraz wszystkim zainteresowanym smakami naszego KGW.

Prowadzony przez nas projekt umożliwił nam na organizację tych wspaniałych warsztatów. Dzięki obecności osób z różnych pokoleń mogłyśmy przygotować smaki naszego dzieciństwa a także pochwalić się przepisami na dania, które goszczą dziś na naszych stołach. Nasze wspólne działania pozwoliły również na wyjście wspaniałych przepisów spod strzech do większej grupy odbiorców. Mamy nadzieję, że z opracowanych przez nas przepisów będziemy korzystać nie tylko my ale i przyszłe pokolenia.

Program Działaj Lokalnie dofinansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z „Koalicją dla Młodych” Funduszem Lokalny Ziemi Białobrzeskiej.