Graffiti i mural drogą do wolności

OPUBLIKOWANO: 24 czerwca 2019

W ramach tegorocznego programu Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Wsi Ksawerów, postanowiło pokazać coś zupełnie innego, coś czego do tej pory nie było na terenie powiatu białobrzeskiego – Warsztaty graffiti Working Colors.

Co to takiego?

Graffiti to nic innego, jak różnego rodzaju napisy, znaki, malowane na elewacjach budynków, przejść podziemnych, wiaduktów. Jest to bez wątpienia forma twórczości i niejednokrotnie w sposób pozytywny przykuwa uwagę odbiorcy. Mural zaś to wielkoformatowe malowidło ścienne, które istnieje po to, by nieść konkretne przesłanie, by o czymś mówić i nakłaniać do podejmowania dialogu. Mieszkańcy Gminy Stromiec nie wiedzieli czego mogą spodziewać się na takich warsztatach. Motywem przewodnim zorganizowanego spotkania była – wolność i rocznica przemian demokratycznych w Polsce.

Dzieci, które brały udział w warsztatach malowały na płycie OSB przy pomocy kolorowych sprayów i słuchały wykładu na temat wolności dla artysty, prowadzonym przez panią Katarzynę Lipińską, instruktorkę zajęć z Working Colors. Wszystkie dzieci bawiły się wyśmienicie dając upust swej wenie twórczej na kartce papieru i płycie.

Edukacja w parze z zabawą

Podczas spotkania odbyła się również prelekcja prowadzana przez Ochotniczą Straż Pożarną w Stromcu, dzieci dowiedziały się podczas niej jak dużym niebezpieczeństwem są uzależnienia od używek i w jaki sposób można przeciwdziałać tego typu zagrożeniom.

Dodatkowo wszyscy uczestnicy mogli zobaczyć jak niebezpiecznym żywiołem jest ogień i jak należy obchodzić się z nim na wolnej przestrzeni. Tego dnia temperatura powietrza przekraczała 30 stopni, dlatego strażacy postanowili schłodzić wszystkich zimnym prysznicem z węża strażackiego. Najwięcej radości przyniosło to najmłodszym, którzy poza takimi atrakcjami mogli korzystać z innych rozrywek, choćby zabawy z chustą animacyjną, bańkami mydlanymi, hula – hop, czy zabawy na miejscowym placu zabaw.

Coś dla duszy i ciała

Na zakończenie aktywnego dnia, odbyło się wspólne pieczenie kiełbasek i występ artystyczny, młodych utalentowanych dziewczyn: Julii, Zuzanny i Moniki, które wspaniale reprezentują swoją miejscowość na festynach i innych uroczystościach gminnych. To był dzień pełen wrażeń, a dla wielu mieszkańców zupełnie nowych doświadczeń.

To nie koniec przygody z Graffiti i Muralami w Ksawerowie, a dopiero początek. Projekt który realizuje Stowarzyszenie Wsi Ksawerów, łączy się tematycznie z obchodami 30 rocznicy przemian demokratycznych w Polsce i zakłada wiele różnorodnych działań. Zaglądajcie zatem do Ksawerowa i obserwujcie ich dalsze działania.

Program Działaj Lokalnie dofinansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z „Koalicją dla Młodych” Funduszem Lokalnym Ziemi Białobrzeskiej.