Letnie warsztaty

OPUBLIKOWANO: 30 sierpnia 2019

Stowarzyszenie Stromiecczyzna od wielu lat działa lokalnie na terenie swojej Małej Ojczyzny. W tym roku poprzez realizację projektu Zasmakuj w tradycji – Nasze dziedzictwo  zrealizowaliśmy rękodzielnicze i plastyczne warsztaty dla dzieci i młodzieży. Podczas tych wakacyjnych spotkań wiele się działo.

 

Plastyka

Warsztaty plastyczne dla uczestników okazały się spotkaniem z projektowania. Były to prace z szablonami na białej koszulce, ale kilku śmiałków pokusiło się o autorskie projekty wzorów na koszulce. Każdy był projektantem i mógł zaprezentować swój talent malarski. Własnoręczne ozdabianie koszulek przyniosło dzieciom wiele frajdy. Można było trochę pochlapać się farbą, stworzyć niepowtarzalny, oryginalny wzór na koszulce, ale przede wszystkim była to wspólna zabawa w grupie.

Rękodzieło

Wiele radości przyniosły dzieciom i młodzieży warsztaty rękodzielnicze.  Tego dnia można było wykazać się zdolnościami manualnymi i pomysłowością. Pod opieką pani Ani, która krok po kroku wyjaśniła jak można zrobić oryginalne prace,  każdy uczestnik tworzył biżuterię. To dopiero była gratka dla dziewczynek. Chłopcy również wykazali się pomysłowością i fantazją, by ofiarowany prezent podobał się mamie czy siostrze. I wierzcie nam, to był doskonały relaks i przyjemnie spędzony czas w gronie znajomych. A efekty pracy były wspaniałe. Prace wyróżniały się niepowtarzalnymi wzorami. Było tu widać kreatywność uczestników. To był rewelacyjny czas,  pełen słońca za oknem i ciepła i  serdeczności wewnątrz. Polubiliśmy się, poznaliśmy, zrobiliśmy coś razem dla siebie i innych.

Małe podróże

Na zakończenie letnich warsztatów wyruszyliśmy na rodzinną wycieczkę do Muzeum Wsi Radomskiej. To był dzień wspomnień dla starszych uczestników. Mogli przypomnieć sobie czasy dzieciństwa na wsi.  A młodsi? Dla nich to lekcja historii w plenerze. Przewodniczka opowiadała jak życie na wsi zmieniało się na przestrzeni lat. Uczestników oczarował budynek straży pożarnej, kuźnia i drewniany kościół p.w. św. Doroty, z 1749 roku, w którym nadal odbywają się świąteczne msze św. Podczas zwiedzania widzieliśmy też zwierzęta, bo co to za wieś bez kozy, królików czy czarnej owcy. Niektórzy tak zapatrzyli się na chaty pod strzechą, że ledwie zdążyli do autokaru. To była interesująca lekcja o tradycji, o dawnym życiu na wsi. To tyle naszych wspomnień z działań projektowych, ale to jeszcze nie wszystko.

Program Działaj Lokalnie dofinansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z „Koalicją dla Młodych” Funduszem Lokalnym Ziemi Białobrzeskiej.