Młodzi, ambitni i pełni pasji – stypendyści

OPUBLIKOWANO: 18 lutego 2021

Fundacja już po raz kolejny przyznała stypendia w ramach IV Edycji Stypendium Koniczyna. W tej edycji zagwarantowaliśmy roczne stypendium o wartości 2 tysięcy złotych dla czwórki młodych, zdolnych i utalentowanych osób, które chcą się rozwijać.

Śledząc nasze media społecznościowe mogliście ich poznać i dowiedzieć się czym się interesują. Postanowiliśmy zapytać naszych tegorocznych stypendystów jak udaje im się realizować swoje pasję i zainteresowania, a także poprosiliśmy o to by opowiedzieli nam trochę więcej o sobie.  

 

Kochani gdybyście mieli się przedstawić w 3 zdaniach, jak one by brzmiały?

NATALIA: Jestem Natalia i jestem zwyczajną nastolatką, która kocha życie i ma wielkie plany na przyszłość. Jestem pogodna i staram się jak najczęściej uśmiechać. Zbierając w całości to jaka jestem, to po prostu głowa pełna pomysłów i wiara w lepsze jutro, to zwyczajność, nieśmiałość i ciekawość tego, co i jakie będzie.

KUBA: Jestem człowiekiem, który w życiu kieruje się określonym schematem. Próbuję realizować swoje plany, nie zapominając przy tym, co jest ważne i ważniejsze. Staram się szukać zarówno dobrych jak i złych stron w tym, co robię – niełatwo jest mnie zniechęcić do działania.

TOMEK: Mam na imię Tomek, uczęszczam do Publicznej Szkoły Podstawowej  im. bł. ks. prof. Franciszka Rosłańca  w Wyśmierzycach – chodzę do ósmej klasy. Interesuję się muzyką, informatyką i sportem.

AMELIA: Jestem osobą, która nigdy się nie poddaje i zawsze idzie do wyznaczonego celu. Zawsze staram się spełniać w 100% i nie zawodzić moich bliskich. Robię to co kocham i sprawia mi to ogromną przyjemność.

Zastanawiam się, czy gdy byłam w Waszym wieku też byłam tak pewna siebie i wiedziałam czego chce. Podziwiam Was, że macie swoje pasję, które chcecie rozwijać, ale także determinacje.

Powiedzcie co to oznacza być stypendystą Koniczyny, Fundacji Koalicja dla Młodych?

AMELIA: Bycie stypendystą Fundacji Koalicja dla Młodych jest dla mnie wielkim zaszczytem. Pracują w niej ludzie, którzy mają wspaniałe podejście do dzieci i młodzieży i robią to co lubią (uśmiech). Dzięki pomocy Fundacji mogę bardziej się rozwijać i bardzo za to dziękuje.

TOMEK: Stypendysta Koniczyny otrzymuje wsparcie finansowe w celu rozwijania swojej ulubionej pasji i angażuje się w promowanie środowiska, w którym żyje. A to jest myślę bardzo ważne.

KUBA:  Bycie stypendystą Koniczyny daje poczucie wsparcia oraz pomocy w rozwijaniu swoich zainteresowań.

NATALKA:  Bycie stypendystką Kończyny, Fundacji Koalicji dla młodych oznacza przede wszystkim możliwość rozwoju siebie i swojej pasji.

Ten rok jest trudny dla wszystkich, dla Was szczególnie, pewnie macie już dość nauki zdalnej? Do tego ograniczenia, obostrzenia, czy mimo pandemii, udaje Wam się wykorzystać stypendium?

NATALIA: Mimo pandemii udaje mi się wykorzystać stypendium. Zakupiłam wiele potrzebnych sprzętów cukierniczych, co pozwala mi na rozwój w domu. I tak, chciałabym już wrócić do normalnego trybu nauczania.

KUBA:  Jak najbardziej – moim zdaniem ograniczenia wywołane pandemią w większym stopniu nie przeszkadzają nam w próbowaniu czegoś nowego, a co za tym idzie w wykorzystywaniu stypendium na cel rozwoju swoich zainteresowań.

TOMEK:  Pomimo pandemii za otrzymane pieniądze udało mi się dokonać zakupu profesjonalnego sprzętu muzycznego, dzięki czemu mogę bardziej rozwijać swoje umiejętności.

AMELIA:  Oczywiście, że tak! Wszystkie pieniążki odkładane są na starty, oraz na sprzęt.

Czyli udaje Wam się znaleźć czas na swój rozwój, ale powiedzcie proszę w jaki sposób rozwijacie teraz swoje pasje, zainteresowania, jak nad tym pracujecie?

TOMEK: W dalszym ciągu uczęszczam na lekcje gry na syntezatorze w Społecznym Ognisku Muzycznym w Białobrzegach, gdzie pod kierunkiem Pani Agnieszki Gardynik poszerzam repertuar muzyczny, przygotowuję się do koncertów.

AMELIA: Staram się jak najwięcej trenować, jeździć na zawody, ponieważ dzięki temu zdobywam cenne doświadczenie. Każdy trening i każde zawody uczą mnie czegoś innego. Przygotowuję się teraz do kolejnych zawodów w Słowacji.

KUBA: Swoje pasje aktualnie rozwijam pracując nad nimi, przede wszystkim skupiając się na pewnym zakresie wymagającym większego nakładu pracy, aby móc w pełni cieszyć się tym, co wykonuję. W przypadku gry na instrumencie jest to uczęszczanie na lekcje oraz ćwiczenie określonego repertuaru, aby (stopniowo podnosząc poprzeczkę) dojść do oczekiwanego przez siebie poziomu.

NATALIA: Nie ukrywam, że ciężko jest rozwijać się samej w domu, ale staram się jak tylko mogę. Oczywiście pomaga mi w tym Internet. Jest dużo stron i kanałów na Youtubie, które w tym pomagają.

Natalio na filmiku, który przygotowałaś w ramach swojej prezentacji wyglądałaś jak prawdziwy szef kuchni, a na pewno wszyscy się zemną zgodzą, że ptysie wyszły rewelacyjne. Na następne spotkanie musisz je nam koniecznie przygotować (śmiech wszystkich).

A poza szkołą, poza stypendium co Was cieszy, czym się jeszcze interesujecie, jak spędzacie swój wolny czas?

KUBA: Interesuje mnie również m.in. sport (przeważnie piłka nożna), cukiernictwo, sztuka uliczna 3D i informatyka. Lubię spędzać czas aktywnie, spotykając się ze znajomymi lub poznając nowych ludzi, wędrując po górach czy odkrywając ciekawe miejsca w okolicy. Od czasu do czasu lubię także obejrzeć dobry film.

TOMEK: Każdą wolną chwilę spędzam z kolegami grając w piłkę nożną. Lubię oglądać filmy, słucham muzyki.

Czyli chłopcy bardziej na sportowo, a dziewczyny?

AMELIA: Ja swój wolny czas spędzam na jeżdżeniu konno, trenowaniu, nauce no i czasami lubię porobić coś na komputerze.

Czyli w sumie też na sportowo, prawda?

AMELIA: Tak na sportowo, choć są tacy, którzy uważają, że jazda konna to raczej rekreacja.

NATALIA: W tym czasie głównie skupiam się na nauce, lecz gdy tylko mam trochę czasu wolnego poświęcam go rodzinie i znajomym, ponieważ uważam, że relacje międzyludzkie są bardzo ważne, szczególnie w tym trudnym dla nas czasie.

Tomek Ty kończysz 8 klasę, czy masz plany gdzie chciałbyś kontynuować swoją naukę, technikum, liceum? A pozostali z Was już wiedzą gdzie będą chcieli kontynuować naukę?

TOMEK: Myślę o technikum, a konkretnie o profilu wojskowym. Chciałbym w dalszym ciągu kontynuować swoją pasję muzyczną.

AMELIA: Moim marzeniem jest dostanie się do Technikum Hodowli Koni w Piasecznie na profil Weterynaryjny, a potem na studia Weterynaryjne.

NATALIA: Jeszcze nie jestem pewna, gdzie dokładnie chciałabym kontynuować naukę, ale jestem pewna, że chcę się rozwijać w swoim zawodzie i zrobię wszystko, żeby właśnie tak było.

KUBA: Jeszcze nie podjąłem ostatecznego wyboru. Myślałem o Uniwersytecie lub Politechnice w Warszawie.

Trzymam kciuki, żeby udało Wam się kontynuować naukę tam, gdzie będziecie chcieli. Na koniec powiedzcie, czy macie jakieś cenne, efektywne wskazówki dla przyszłych młodych stypendystów Koniczyny?

NATALIA: Powiem tyle, po prostu wierzcie w siebie! Nie bójcie się, spełniajcie swoje marzenia i róbcie to co kochacie.

TOMEK: Trzeba zawsze wierzyć w siebie, nigdy nie odpuszczać i dążyć do wymarzonego celu. Należy podejmować wyzwania życiowe, pokonywać trudności. Rozwijając swój talent być przykładem dla innych i sprawiać im radość.

KUBA: Przede wszystkim należy chcieć rozwijać to, co się rozpoczęło i mieć w tym określony cel. Nawet jeśli ma to być dla własnej satysfakcji.

AMELIA:  Żeby nigdy się nie poddawali, i zawsze starali się dążyć do celu.

Dziękuje Wam bardzo, i idąc za tym co powiedział Tomek, rozwijajcie swój talent dla samych siebie, ale bądźcie także przykładem dla innych by sprawiać radość sobie i innym.

WSZYSCY: Dziękujemy.