Obchody świętojańskie

OPUBLIKOWANO: 01 lipca 2019

Dawniej początek lata był okazją do wielkiego świętowania. Wyrazem tego były obchody świętojańskie, w których ludzie z uśmiechem na twarzy witali nadchodzące wielkimi krokami lato. Tak było podczas pikniku zorganizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich Kaszowianki. Obchody świętojańskie zaczęto już w dzień poprzedzający święto upamiętniające św. Jana, czyli innymi słowy w wigilię dnia św. Jana. Nic nie jest tu przypadkowe choćby dlatego, że parafia do której należą Kaszowianki jest pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.

Wianki na wodzie

Koło Gospodyń jest kołem, które istnieje już dużo ponad 50 lat. W swojej działalności charakteryzuje się podtrzymywaniem tradycji. Dlatego podczas pikniku jedną z tradycji związaną z obchodami świętojańskimi było puszczanie wianków. W zabawie tej brały udział dzieci wraz ze swoimi opiekunami. Wiły wianki z ziół i kwiatów, a później symbolicznie puszczały je na wodę. Dzieciom, a szczególnie dziewczynkom sprawiło to wiele radości. Były również inne zabawy i konkursy, przeciąganie liny, skoki w workach, czy malowanie twarzy.

Integracja lokalna

To niedzielne spotkanie było też dobrą okazją do integracji, nie tylko między mieszkańcami Kaszowa, ale i z zaproszonymi gośćmi. Panie gościły Stowarzyszenie Kobiety dla Starej Błotnicy oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Braniczanki. Wymieniały się swoimi doświadczeniami i rozmawiały o tradycjach regionu. Na obchody świętojańskie została również zaproszona założycielka KGW w Kaszowie pani Irena Suty, która nie ukrywała swojego wzruszenia. Mimo swojego już sędziwego wieku  pani Irena nadal uczestniczy w niektórych uroczystościach organizowanych przez Kaszowianki.

Ognisko sobótkowe

Kolejną z tradycji obchodów świętojańskich jest rozpalenie ogniska sobótkowego. Z racji tego, że piknik organizowany był na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Kaszowie panie postanowiły  zamiast ogniska rozpalić dużego grilla. Dzięki czemu wszyscy uczestnicy mogli zajadać się kiełbaską i kaszanką. Dodatkowo panie ugościły wszystkich domowymi wypiekami, takimi jak ciasto drożdżowe czy chałka. Uczestnicy spotkania mogli również wysłuchać recytacji wierszy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kaszowie. Dodatkowo cały ten czas umilał uczestnikom zespół Lets Play, który tworzą chłopcy z Kaszowa.

Koło Gospodyń Wiejskich pełni ważną rolę w funkcjonowaniu wsi. Przed laty ich działalność skupiała się na wzajemnej pomocy w wypełnianiu codziennych obowiązków, dziś Panie stawiają na własny rozwój i podtrzymywanie tradycji. Dzięki realizacji projektu z Programu Działaj Lokalnie panie dają mieszkańcom szanse i możliwość zdobycia nowej wiedzy i doświadczenia, szczególnie młodemu pokoleniu, a także atrakcyjne spędzanie czasu wolnego.

Kaszowianki mają w planach jeszcze dwie realizacje, które na pewno przyciągną  więcej zainteresowanych. Zaglądajcie na nowo utworzoną stronę na fb  Kaszowianek i śledźcie ich działania.

Program Działaj Lokalnie dofinansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z „Koalicją dla Młodych” Funduszem Lokalnym Ziemi Białobrzeskiej.