Oni będą działać lokalnie!

OPUBLIKOWANO: 26 maja 2020

Nie liczy się kto ile ma lat i wokół jakiego tematu podejmuje inicjatywę. Ważne by to co robi integrowało ludzi i tworzyło wiele okazji do spotkań i wspólnego działania. Wybraliśmy 13 grup, które będą realizować swoje plany, spełniać swoje marzenia w ramach programu Działaj Lokalnie 2020, organizowanego prze Fundację Koalicja dla Młodych.

Na co?

Takich inicjatyw pozazdrościć może niejeden powiat w Polsce. W ciągu trwającej pandemii 13 grup zdecydowało się walczyć o swoje lokalne środowiska, zmieniać je, ulepszać i rozwijać. Fundacja przekaże na te działania łączną kwotę 56 350zł. To pieniądze, które zostaną przeznaczone na realizację nowych przedsięwzięć na terenie powiatu białobrzeskiego. Na wszelkie działania, które mają służyć społeczności w małych wsiach, rozwijać je niezależnie od tego, jakiej dziedziny życia dotyczą.  Projekty skierowane są do różnych grup wiekowych, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i osób starszych.

13 Inicjatyw

W tegorocznej edycji Fundacja dofinansowała inicjatywy:

W gminie Stara Błotnica:

Inicjatywa Krasnoludki z Kaszowa – Sztuka w przedszkolu, bawi, uczy, wychowuje, na kwotę 4 150 zł

Stowarzyszenie Kobiety dla Starej Błotnicy – Dawne prace domowe, na kwotę 3 470 zł

Inicjatywa Pokolenia – Zachować dobro, na kwotę 4 000 zł

To działania, które są bardzo różnorodne, dzięki nim dzieci w szkolę rozwiną swoją wiedzę na temat teatru, a może nawet stanie się to ich pasją. Będziemy mogli zobaczyć, a szczególnie Ci najmłodsi jak kiedyś wyglądały prace domowe. Zaś mieszkańcy Łępina, zachowają wspólne dobro w postaci kapliczki przydrożnej dla kolejnych pokoleń. Dowiemy się o historii kapliczki z 1938 roku.

W gminie Radzanów:

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Radzanowskiej – Wirtualna izba regionalna, na kwotę 6 000 zł

Uczniowski Klub Sportowy – Teatr-nauka i zabawa, na kwotę 3 000 zł

Dzięki realizacji tych inicjatyw dowiemy się więcej o regionie gminy Radzanów. Podczas wirtualnego spaceru zobaczymy regionalną izbę sprzed lat. A także upamiętnimy związek Henryka Sienkiewicza z Ziemią Radzanowską.

W gminie Stromiec:

Stowarzyszenie Wszystkie Razem – Zróbmy coś Razem, na kwotę 3 950 zł

Ochotnicza Straż Pożarna w Stromcu – Minęło kolejne 10 lat w historii OSP Stromiec, na kwotę 4 500 zł

W czasie trwania epidemii trudno jest mówić o integracji lokalnej, ale dzięki planowanym zadaniom z gminy Stromiec mieszkańcy mogą być spokojni. W ramach ich realizacji zaplanowane jest wiele spotkań, aby twórczo wykorzystać czas wolny i poprawić relację w najbliższym otoczeniu. Nie zabraknie też historii, miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, a także działań profilaktycznych w szkołach.

W gminie Białobrzegi:

Stowarzyszenie Jedynka KEN – Moje miasto, na kwotę 6 000 zł

Dzięki tej inicjatywie cofniemy się o 480 lat i zobaczymy jakie były początki miasta Białobrzegi, w sposób atrakcyjny i innowacyjny.

W gminie Promna:

Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Biedronki – Wędrowcy, na kwotę 5 000 zł

Inicjatywa Nauczyciele dzieciom – Czytanie, matematyka i uczucia, na kwotę 4 360 zł

W ramach realizacji tych inicjatyw będziemy mogli obserwować powstanie nowej grupy harcerskiej i być świadkami ich ,,wędrówki” przez gminę Promna. A także zobaczyć bibliotekę w zupełnie nowej odsłonie. Biblioteka i matematyka? – Czemu nie.

W gminie Wyśmierzyce:

Koło Gospodyń Wiejskich w Kożuchowie ,,Kożuchowianki” – Wieś szlachecka ,,Kożuchów”, na kwotę 3 650 zł

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wyśmierzyckiej – Tradycja mostem między pokoleniami, na kwotę 4 190 zł

Koło Gospodyń Wiejskich w Grzmiącej ,,Grzmiączki” – Wesoło, kolorowo i aktywnie w sołectwie Grzmiąca-Górki, na kwotę 4 080 zł

W Wyśmierzycach usłyszymy o historii, począwszy od wieków średnich po te czasy, które pamiętają miejscowi dziadkowie. Będziemy uczestnikami warsztatów, a także widowisk teatralnych. Nie zabraknie również integracji społeczności lokalnej pod chmurką.

Kiedy?

Podejmowane działania rozpoczynają się już w sezonie letnim, a kończą wraz z końcem roku kalendarzowego. Przez ponad sześć miesięcy możemy uczestniczyć w różnych inicjatywach mających jeden wspólny cel, – bo tu gdzie żyjemy było nam dobrze!

Program Działaj Lokalnie jest Programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację  Koalicja dla Młodych.