Działaj Lokalnie

Chcesz zrobić coś wartościowego dla Twojej miejscowości? Zależy Ci na integracji jej mieszkańców? Szukasz wsparcia w realizacji pomysłu na projekt?  A może widzisz rozwiązanie ważnego problemu społecznego, ale nie wiesz od czego zacząć?

ZACZNIJ OD ,,DZIAŁAJ LOKALNIE” Z FUNDACJĄ KOALICJA DLA MŁODYCH

Jak działa Program Działaj Lokalnie

Raz w roku (zazwyczaj w kwietniu) Fundacja Koalicja dla Młodych jako Ośrodek Działaj Lokalnie ogłasza konkurs grantowy. Komisja powołana przez Fundację Koalicja dla Młodych decyduje, które projekty w danym roku powinny dostać dotację (dotacja dla jednego projektu to nawet 6000 zł). Jako mieszkaniec sam wiesz najlepiej co ulepszy wasz lokalny świat. Tematami jakie zazwyczaj poruszane są w projektach są: pomoc społeczna, edukacja, kultura, ekologia oraz działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. Jednak każda społeczność lokalna jest inna. Jeśli widzisz problem, który nie został jeszcze poruszony- to twój impuls do działania! Priorytetem jest to, że projekt powinien aktywizować i integrować mieszkańców twojej miejscowości.  Jeśli nie masz doświadczenia w pisaniu projektów, a program Działaj Lokalnie jest pierwszym programem z jakim się spotykasz, to… świetnie się składa! Osoby oraz organizacje, które nigdy nie uczestniczyły w programie Działaj Lokalnie i nie miały jeszcze szansy zdobyć wiedzy o pisaniu projektów, mają większe szanse na zdobycie grantu.

Program Działaj Lokalnie to nie tylko coroczny konkurs grantowy, ale również opieka, pomoc i stały kontakt z zespołem Fundacji Koalicja dla Młodych. W ramach programu Działaj Lokalnie, Koalicja dla Młodych da Ci odpowiednie wsparcie i profesjonalne szkolenia. A dodatkowo- Klementyna uwielbia poznawać nowych ludzi, ich potrzeby i pomagać w rozwiązywaniu problemów lokalnych społeczności. J

Program „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez jest Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Koalicja dla Młodych.

zwiń

Kto może ubiegać się o minigrant?

O grant mogą się ubiegać organizacje pozarządowe i grupy nieformalne z powiatów białobrzeskiego, grójeckiego i kozienickiego.

*grupa nieformalna- grupa ludzi składająca się z minimum trzech osób. Jedyne co musi was łączyć to chęć do działania.

zwiń

Inicjatywy realizowane w 2017

Seniorzy w akcji.
Realizator: Grupa 50+, Gmina Białobrzegi
Termin realizacji projektu: 01.07.2017 r. – 31.07.2017 r.
Budżet projektu: 3118,06zł ( dofinansowanie 2000 zł)
Głównym celem projektu była aktywizacja osób starszych, jak również zintegrowanie ich z młodszym pokoleniem. W ramach tego projektu zrealizowane zostały 3 główne działania. – wyjazd integracyjny do siedziby zespołu Pieśni i Tańca „ Mazowsze” w Otrębusach – organizacja Spotkań Czwartkowych, były to spotkania tematyczne poświęcone różnym zagadnieniom
– „Piknik Pieczonego Ziemniaka”. Był to piknik międzypokoleniowy, podczas którego seniorzy przedstawili przygotowany przez siebie program artystyczny.

Rosnę zdrowo na sportowo
Realizator: Miejski Klub Sportowy „Pilica”
Termin realizacji projektu: 01.09.2017 r. – 30.11.2017 r.
Budżet projektu 5100 zł (dofinansowanie 3000 zł)

Celem projektu było pobudzenie aktywności fizycznej wśród dzieci i ich rodziców. W ramach projektu zorganizowano:
– spotkania ze sportowcami wywodzącymi się z gminy Białobrzegi – burmistrzem Miasta i Gminy panem Adamem Bolkiem (były bramkarz Miejskiego klubu Pilica) oraz kulturystą panem Tomaszem Kurowskim
– mecz między rodzicami z przedszkola im. „Jasia i Małgosi” oraz przedszkola im „Kubusia Puchatka”,
– rozgrywki piłkarskie między przedszkolakami
– utworzono zespół mini Cheerleaderek.

„Wzmocnij Ciało i ducha”
Realizator: Klub Pomocy Wzajemnej „Energia”
Termin realizacji projektu: 01.07.2017 r. – 30.11.2017 r.
Budżet projektu: 3513 zł (dofinansowanie 2000 zł)
Działania realizowane w ramach projektu miały za zadanie poprawę kondycji osób starszych i niepełnosprawnych mieszkańców Białobrzegów i okolic. W ramach projektu zorganizowane zostały zajęcia Pilates, dwudniowe „Warsztaty Lepszego Zdrowia” oraz odbyły się wyjazdy na basen. Działania podczas realizacji projektu wpłynęły na wzrost świadomości zagrożeń wynikających z biernego trybu życia.

„Festyn rodzinny w Suchej z okazji 100-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchej”
Realizator: Ochotnicza Straż Pożarna w Suchej
Termin realizacji projektu: 01.06.2017 r. – 31.08.2017 r.
Budżet projektu: 9896,71 zł (dofinansowanie 2500 zł)

Celem projektu było promowanie lokalnej tradycji i patriotyzmu oraz integracja lokalnych mieszkańców. W czasie trwania projektu wydano książkę dokumentującą dzieje jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchej. Został również zorganizowany festyn dla mieszkańców gminy z okazji obchodów 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchej, podczas którego mieszkańcy mogli zapoznać się z codzienną pracą strażaka i zagrożeniami z nią związanymi.

„Piknikowe Centrum Rozrywki”
Realizator: Koło Gospodyń w Pacewie
Termin realizacji: 01.06.2017 r – 30.11.2017 r.
Budżet projektu: 14833,29 zł (dofinansowanie 4500zł)

Celem projektu była integracja społeczności lokalnej oraz stworzenie ogólnodostępnego placu rekreacyjno-kulturalnego dla mieszkańców Pacewa. W ramach działań projektowych mieszkańcy zbudowali altanę, stoliki, ławkę oraz grilla jak również posadzili krzewy i byliny. W ramach działań projektowych zostały zorganizowane również Sobótki Świętojańskie oraz Dzień Pieczonego Ziemniaka.

„Sportowe wakacje w Gminie Promna”
Realizator: Ludowy Klub Sportowy Promna
Termin realizacji projektu: 01.06.2017 r. – 01.09.2017 r.
Budżet projektu: 6256,54 zł (dofinansowanie 5000 zł)

Projekt realizowany przez Ludowy Klub Sportowy miał na celu pobudzenie aktywności sportowej mieszkańców. W ramach tego projektu zostały zorganizowane rozgrywki sportowe dla dzieci oraz Piknik Rodzinny z wieloma atrakcjami. Najmłodsi uczestnicy podziwiali sprzęt bojowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Promnej, samochody Inspekcji Drogowej oraz Policji. Na najmłodszych uczestników Festynu czekał występ iluzjonisty, dmuchana zjeżdżalnia, malowanie twarzy oraz kącik małego malarza. Lokalna społeczność mogła dzięki realizacji tego projektu spędzić wspólne chwile ze swoimi pociechami oraz z pozostałymi mieszkańcami gminy przy grillu.

Bezpieczna Gmina Radzanów
Realizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Radzanowskiej
Termin realizacji projektu: 01.06.2017 r. – 31.08.2017 r.
Budżet projektu: 3949,16 zł (dofinansowanie 2500zł)

Projekt miał na celu propagowanie bezpiecznych zachowań wśród mieszkańców gminy Radzanów. W ramach działań zorganizowano Piknik pod hasłem: „Bezpieczna gmina Radzanów”, podczas którego strażacy i policjanci prezentowali sprzęt jakim się posługują w czasie akcji ratunkowych. Przeprowadzili również dla mieszkańców pokaz prawidłowych zachowań nie tylko dla osób ratujących, ale też dla tych ratowanych. Najmłodsi uczestnicy pikniku mogli podziwiać całe wydarzenie z platformy. Piknik zakończył się wspólnym ogniskiem wszystkich uczestników tego wydarzenia.

„Jarmark Czarnociński „
Realizator: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Czarnocinie
Termin realizacji projektu: 01.06.2017 r. – 30.09.2017 r.
Budżet projektu: 7350 zł (dofinansowanie 2500 zł)

Projekt ten miał na celu pielęgnowanie tradycji i starych obrzędów ludowych regionu. W ramach projektu przeprowadzone zostały warsztatu teatralne, taneczne i kulinarne. Odbył się również XI Jarmark Czarnociński, podczas którego zaprezentowali się uczniowie i absolwenci szkoły, kapele ludowe, grupa radomskich raperów PZM- Prosto z Mostu, jak również aktorzy krakowscy w spektaklu pt: „Tajemnica starej szafy”. Na uczestników czekały także regionalne przysmaki przygotowane przez uczestników warsztatów kulinarnych, a wśród nich porka, chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym.

„Harcerze śpiewającym krokiem po Gminie Radzanów”
Realizator: drużyna harcerska „Leśni” w Bukównie
Termin realizacji projektu: 01.06.2017 r. – 31.10.2017 r.
Budżet projektu: 3120 zł (dofinansowanie 2250 zł)

Celem projektu było zorganizowanie Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej dla harcerzy powiatu białobrzeskiego i drużyn Hufca Radom. Festiwal trwał 2 dni. Pierwszego dnia odbył się przegląd Drużyn Harcerskich, podczas którego prezentowane były występy wokalne i instrumentalne, a drugiego dnia przybyli harcerze uczestniczyli w grze terenowej, gdzie musieli wykazać się znajomością czytania mapy oraz wykorzystaniem wiedzy przedmedycznej i umiejętności w organizowaniu biwaku.

„Wspólna troska o nowe pokolenia”
Realizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Radzanowskiej
Termin realizacji projektu: 01.06.2017 r. – 30.11.2017 r.
Budżet projektu: 3650 zł (dofinansowanie 2250 zł)

Celem projektu była pomoc uczniom w procesie uczenia się poprzez rozpowszechnianie oceniania kształtującego nazywanego również ocenianiem pomagającym się uczyć. Pierwszym działaniem projektowym, rozpoczynającym jednocześnie organizację sieci samokształceniowych nauczycieli, było spotkanie w którym udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele z powiatu białobrzeskiego oraz nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół z województwa mazowieckiego i łódzkiego. Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się z ideą oceniania kształtującego. Realizacja projektu była zachętą dla uczniów do przejmowania odpowiedzialności za własną naukę, a tym samym przygotowanie młodego człowieka do procesu nauki przez całe życie. Efektem wymiernym projektu była też integracja środowiska nauczycielskiego wokół stosowania w szkołach oceniania kształtującego.

„Tradycyjna integracja”
Realizator: Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych wsi Pierzchnia i Jakubów „Pierzchnianka”
Termin realizacji projektu: 01.06.2017 r. – 31.10.2017 r.
Kwota dofinansowania: 3000 zł

Projekt miał na celu integrację stowarzyszeń, które działają na terenie gminy Stara Błotnica. W ramach projektu zrealizowano następujące działania:
– zorganizowano wizytę studyjną dla członków lokalnych organizacji w region świętokrzyski. Członkowie organizacji działających na terenie gminy Stara Błotnica mogli się zintegrować oraz poznać tradycje i obyczaje tamtego regionu
– spotkania tematyczne, w których udział wzięli działacze społeczni z terenu Gminy oraz lokalni mieszkańcy. Tematyka spotkań była poświęcona hołdowaniu dawnych tradycji i lokalnych obrzędów związanych ze żniwami i wykopkami
– przygotowanie wystawy przedstawiającej dawne obrzędy oraz dokumentującej zrealizowane w ramach projektu działania.
Realizacja projektu znacząco wpłynęła na integrację stowarzyszeń i zacieśnienie więzi międzypokoleniowych.

„Wicie wieńców – nowa stara tradycja” 
Realizator: Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Błotnicy
Termin realizacji projektu: 01.06.2017 r. – 31.10.2017 r.
Budżet projektu: 6230 zł (dofinansowanie 4500 zł)

Celem projektu było propagowanie lokalnych tradycji związanych z dawnymi obrzędami podczas końca żniw i przekazywanie ich młodemu pokoleniu. Głównym działaniem projektowym były międzypokoleniowe warsztaty plecenia wieńców dożynkowych w każdej wsi na terenie Gminy. Przygotowane podczas warsztatów wieńce zostały zaprezentowane podczas Gminnego festynu dożynkowego w Starej Błotnicy. Gospodynie przygotowywały również regionalne smakołyki, których można było skosztować podczas Dożynek Gminnych. Przygotowanie wieńców dożynkowych było świetną promocją każdej wioski oraz zaprezentowaniem kreatywności i umiejętności artystycznych mieszkańców.

„Sport, zabawa, fajna sprawa”
Realizator: PSP w Kostrzyniu
Termin realizacji: 01-09.2017 r. – 30.11.2017 r.
Budżet projektu: 5460 zł
Głównym celem projektu było stworzenie oferty aktywnego spędzania wolnego czasu dla dzieci i dorosłych poprzez naukę i doskonalenie gry w zakresie trzech dyscyplin sportowych: tenisa stołowego i ziemnego, unihokeja oraz integracja społeczności uczniowskiej i lokalnej.
Realizacja projektu obejmowała organizację cyklicznych zajęć sportowych przez okres trzech miesięcy, w tym comiesięcznych międzyszkolnych turniejów sportowych oraz uroczystego podsumowania projektu, podczas którego wręczone zostały dyplomy oraz nagrody uczestnikom poszczególnych turniejów. Organizacja tego typu zajęć spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze trony młodzieży, dlatego też zajęcia będą kontynuowane również po zakończeniu projektu.

„Zatańcz ze mną”
Realizator: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wyśmierzyckiej, Gmina Wyśmierzyce
Termin realizacji projektu: 01.09.2017 r. – 31.12.2017 r.
Budżet projektu: 4090 zł (dofinansowanie 3000 zł)

Głównym celem projektu było stworzenie warunków do przełamywania barier nieśmiałości dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. W ramach działań realizowanych w projekcie zorganizowano:
– cykl zajęć tanecznych dla dzieci z zakresu walczyka, poleczki i rock and roll’a
– organizacja publicznych występów, podczas których dzieci prezentowały przed swoimi najbliższymi nabyte umiejętności taneczne.
Realizacja projektu przyczyniła się do osiągnięcia wartościowych rezultatów. Obudzono w dzieciach wielką pasję i radość czerpaną z tańca, którą zauważali rodzice opowiadając o pozytywnych zmianach jakie zaszły u ich pociech. Dzieci chętniej chodziły do przedszkola, tańczyły i śpiewały w domu, dlatego też podjęto decyzję o kontynuowaniu zajęć. Realizacja projektu pomogła dzieciom w przełamaniu nieśmiałości, nabraniu pewności siebie i otwarciu na innych.

„Młodzi dziennikarze z pasją”
Realizator: Publiczna Szkoła Podstawowa w Wyśmierzycach, Gmina Wyśmierzyce
Termin realizacji projektu: 14.08.2017 r. – 14.12.2017 r.
Budżet projektu: 4530 zł (dofinansowanie 3200 zł)

Celem projektu było zwiększenie wiedzy uczniów oraz mieszkańców na temat historii lokalnej szkoły w związku ze zbliżającą się rocznicą 200-lecia szkoły w Wyśmierzycach.
W ramach projektu zorganizowano:
– warsztaty z dziennikarką Echa Dnia – Izabelą Kozakiewicz, z zakresu pozyskiwania materiału prasowego, opisywania pozyskiwanych materiałów, redagowanie tytułów, który zaciekawią odbiorcę – cykl wywiadów z seniorami, mieszkańcami, absolwentami szkoły zamieszczanych cyklicznie w szkolnej gazetce
– uroczyste podsumowanie projektu połączone z wystawą pamiątek oraz zdjęć zrobionych na przestrzeni 200 lat.
Projekt znacznie wpłynął na aktywizację uczniów, nie tylko szkolnych dziennikarzy, do poszukiwania pamiątek i fotografii. Realizowane działania, zintegrowały całą lokalną społeczność i nie kończą się wraz z projektem. Planowane są już kolejne wywiady, spotkania z absolwentami i przyjaciółmi szkoły.

„Tu się bawię, tu się trudzę, w Stromcu nigdy się nie nudzę”
Realizator: Stowarzyszenie Stromiecczyzna, Gmina Stromiec
Termin realizacji projektu: 01.06.2017 r. – 31.10.2017 r.
Budżet projektu: 8439 zł (dofinansowanie 6000 zł)

Celem projektu było, zwiększenie zainteresowania mieszkańców lokalną historią, kulturą, tradycją, muzyką i regionalnymi obyczajami ludowymi. W ramach projektu zorganizowano:
– piknik Rodzinny „Z muzyką za pan brat” Był on okazją do dobrej zabawy i relaksu rodzinnego a także integracji społeczności szkolnej i lokalnej
– wystawę „Stromiec w kolorze sepii” – czyli fotografia z dawnych lat, oraz „Od Edisona do UNITRY” – wystawa dawnych nośników muzyki, prezentowane podczas spotkania wielopokoleniowego ‘Jak to pierwyj było”
– warsztaty taneczne „Na ludową nutę” dla uczniów PSP w Stromcu
– wycieczki do Żelazowej Woli i Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
– spotkanie wielopokoleniowe „Jak to pierwyj było” czyli: Tańce, przyśpiewki, występy dzieci i dawne wiejskie jadło na stołach. Wystawa starych stromieckich fotografii ,sprzętu grającego z lat 60 – 70. tych i zapomnianych już sprzętów gospodarstwa domowego
– gminny konkurs piosenki ludowej – „Bez korzeni nie ma skrzydeł”
Zaprezentowanie różnorodnych form spędzania czasu wolnego, promocji tego regionalne i organizacja wielu przedsięwzięć kulturalnych w znacznym stopniu wzmocniło integrację społeczeństwa i zapoczątkowało szereg kolejnych wspólnie realizowanych działań.

„Seniorzy aktywni całe życie”
Realizator: Klub Kobiet Aktywny Bobrek,
Gmina Stromiec Termin realizacji projektu: 01.06.2017 r. – 30.10.2017 r.
Budżet projektu: 15 150,13 zł (dofinansowanie 4500 zł)

Głównym celem projektu „Seniorzy aktywni całe życie”, było zwiększenie aktywności Seniorów z sołectwa Bobrek i Bobrek Kolonia, jak również integracja międzypokoleniowa. Kluczowym działaniem projektu było utworzenie „Kącika dla Seniorów”, który powstał przy boisku „Orlik” na niewykorzystanym placu szkolnym. W wyniku wielu prac (uporządkowanie terenu, nawiezienie ziemi, posadzenie roślin, zainstalowanie lamp solarnych, ułożenie kostki brukowej i zamontowanie stolików z ławeczkami) powstało zaciszne miejsce ku radości seniorów i nie tylko. Korzystać z niego mogą tak naprawdę wszyscy. Uroczyste otwarcie „kącika” nastąpiło 16 lipca 2017 r. Odbył się koncert Zespołu Młodzieżowego z Kozienic pod dyrekcją Pana Zdzisława Włodarskiego, a zabawę pod chmurką do późnych godzin zapewnił nam Pan Sławomir Kaczmarek. Seniorzy i mieszkańcy świetnie się bawili i nikt nie narzekał na reumatyzm. Powstały kącik jest miejscem magicznym i oazą spokoju. Odbyły się także liczne spotkania z ciekawymi ludźmi i ekspertami, którzy przekazali ważne informacje Seniorom, przydatne dla ich zdrowia i bezpieczeństwa.

zwiń

Inicjatywy realizowane 2018

,,Człowieczy los”
Realizator: Stowarzyszenie ,,Razem dla Dzieci” i młodzież Publicznego Gimnazjum im. J.Kochanowskiego w Białobrzegach
Termin realizacji: 04.06.2018 r. – 16.11.2018 r.
Dofinansowanie 3300,00

Żyją wśród nas ludzie, o których nie wiemy co przeżyli. Tylko w rozmowach dowiadujemy się o ich losach. Takie rozmowy dały początek realizacji projektu ,,Człowieczy los…” Dzięki podejmowanym działaniom upowszechnione zostały losy Sybiraków żyjących w Naszej Małej Ojczyźnie. Młodzież poprzez przeprowadzone rozmowy, wywiady i spotkania z Sybirakami, ich rodzinami poznała ich losy. Tych, którzy pomimo tragicznego losu nigdy nie tracili nadziei na powrót do suwerennej i niepodległej Polski. Wiara i tęsknota dodawała im sił w walce o przetrwanie na ..Nieludzkiej Ziemi”. Zorganizowaliśmy obchody Dnia Sybiraka. Wieczorem 17 września na placu przed kościołem św. Trójcy w Białobrzegach zebrali się mieszkańcy, władze miasta, powiatu i ,,Sybiracy”, aby oddać hołd poległym za wolną Ojczyznę. Odczytano Apel poległych i pomordowanych, oddano cześć matkom, które złożyły ofiarę życia za naszych bohaterów.
18 września w Publicznym Gimnazjum im. J.Kochanowskiego w Białobrzegach młodzież szkolna oraz mieszkańcy spotkali się z ocalałymi ze zsyłki na Sybir. Ksiądz Florian Rafałkowski wspomniał pobyt za Kaukazem i trudy życia obok mieszkańców Kazachstanu. Tam rozpoczęła się jego droga życiowa przyszłego księdza.
Poznaliśmy historię harcerza, a następnie żołnierza AK i wywiezionego na Sybir w 1945 roku Pana Jerzego Łopuszyńskiego. Pan Tadeusz Kundzicz opowiadał o chwili aresztowania, transporcie, ciężkiej pracy dzieci, tułaczce i powrocie do Polski.
Pan Józef Przybyła został wywieziony z rodzeństwem i mamą. Spośród jedenaściorga dzieci tylko troje przeżyło ten okrutny czas.
Wydana została publikacja ze wspomnieniami i wydarzeniami, które chcemy ocalić od zapomnienia.
Autor: Anna Gutkiewicz

,,Nasza Niepodległa”
Realizator: ,,Pasjonaci Ziemi Białobrzeskiej” – Inicjatywa Działaj Lokalnie
Termin realizacji: 18.06.2018 r. – 16.11.2018 r.
Dofinansowanie: 1700,00 zł

Uczniowie i nauczycielki z Zespołu Szkół Ponadgminazjalnych w Białobrzegach, skupieni w grupie ,,Pasjonaci Ziemi Białobrzeskiej”, opracowali projekt pod nazwą ,,Nasza Niepodległa”. Jego celem było propagowanie postaw patriotycznych, w szczególności budzenie przywiązania do ,,małej ojczyzny”, a ponadto uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Autorzy projektu poprosili uczniów z różnych szkół z powiatu o przygotowanie materiałów fotograficznych dokumentujących ciekawe miejsca związane z ich gminą. Zdjęcia wraz z opisem zostały wykorzystane do przygotowania wystaw najciekawszych i najpiękniejszych miejsc z terenu powiatu białobrzeskiego. Zostały one zaprezentowane społeczności lokalnej m.in. w budynku Starostwa Powiatowego, w MGOK-u i w szkołach. W dniu 30.10.2018 r. delegaci szkół biorących udział w projekcie uczestniczyli w rajdzie pieszym pod hasłem: ,,Wdzięczni Bohaterom”. Odwiedzili groby bohaterów narodowych poległych w obronie ojczyzny w okolicach Białobrzegów, zapalili znicze, śpiewali pieśni patriotyczne.
Po zakończeniu rajdu odbyła się uroczystość podsumowania projektu, w której wzięli udział uczniowie wraz z opiekunami, a także zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Białobrzegi p. Adam Bolek i Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.
Biorąc udział w projekcie ,,Nasza Niepodległa”, młodzież poznała ciekawe, piękne miejsca Ziemi Białobrzeskiej, a także mogła przyswoić sobie najważniejsze wydarzenia i postacie związane z historią naszego kraju i regionu. Ponadto (a może przede wszystkim) projekt kształtował postawy patriotyczne młodych ludzi oraz był okazją do uświadomienia im nierozerwalnego związku obecnie żyjących pokoleń z historią naszej ojczyzny i jej bogatą tradycją.
Autor: Anna Boczkowska, Wioletta Ziemnicka

,,Kolorowe Jarmarki”
Realizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Radzanowskiej
Termin realizacji: 01.06.2018 r. – 30.09.2018 r.
Dofinansowanie: 6000,00 zł

Realizując projekt chcieliśmy ocalić od zapomnienia stare tradycje, zwyczaje i obrzędy regionu wykorzystując wiedzę, umiejętności, doświadczenie i chęć do działania społeczności lokalnej, szczególnie starszego pokolenia; wzmocnić więzi rodzinne i międzypokoleniowe; stworzyć formy aktywnego i kulturalnego wypoczynku. Zorganizowaliśmy warsztaty teatralne w czasie których uczniowie PSP im. J. Korczaka w Czarnocinie zapoznali kulturę i tradycję regionu, śpiewali przyśpiewki oraz przygotowywali inscenizację pt. ,,Baby i chłopy”. Na warsztatach tanecznych dzieci uczyły się tańców ludowych – krakowiaka i kujawiaka, które zaprezentowały w czasie festynu. Rodzicie i dziadkowie uczyli dzieci gotowania dzieci potraw regionalnych – porki i bazibrody, przygotowywania tradycyjnego smalcu. Zdobyte umiejętności dzieci zaprezentowały w czasie XII Jarmarku Czarnocińskiego. Wszyscy uczestnicy spotkali się również na zajęciach sportowych, gdzie wspólnie grali i bawili się. Gromadziliśmy nowe eksponaty do naszej izby regionalnej. Tegoroczne nie tylko wzbogaciły naszą izbę, ale również pozwoliły na utworzenie mini skansenu.
XII Jarmark Czarnociński to festyn ludowy. Po raz kolejny jarmark zgromadził rodziny chętne do wspólnej zabawy. W tym roku nowością były pokazy sztuki rycerskiej w wykonaniu Drużyny Grodu Piotrkówka, występy grupy cyrkowej O’Bimbolando, zumba z Oliwią, pokazy ratownictwa w wykonaniu OSP z Czarnocina i z Radzanowa oraz występ raperów PZM Prosto z Mostu. Chętni zwiedzali plenerową wystawę dawnych sprzętów gospodarstwa wiejskiego, mogli zobaczyć pokazy młocki z wykorzystaniem tzw. wiejki napędzanej silnikiem spalinowym i uczestniczyli w konkursach i zabawach interaktywnych. Kolejna impreza związana z realizacją projektu to – Pożegnanie lata na sportowo. Spotkaliśmy się na boisku szkolnym. Piękna pogoda zachęcała do gier i zabawy. Po wyczynach sportowych, które nadwątliły nasze siły, udaliśmy się na posiłek.
W naszych działaniach wspierali nas: Parafia Rzymskokatolicka w Bukównie, Urząd Gminy w Radzanowie, Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy, Powiatowa Komenda Policji w Białobrzegach, mieszkańcy Czarnocina i okolicznych miejscowości.
Autor: Teresa Dźwigulska

,,Letnie warsztaty rękodzieła”
Realizator: Grupa ,,Radzanowianie”
Termin realizacji: 10.07.2018 r. – 11.10.2018 r.
Dofinansowanie: 3500, 00 zł

W dniach od 6 lipca do dnia dnia 12 września na terenie Gminy Radzanów realizowany był projekt ,,Letnie warsztaty rękodzieła”. W ramach projektu uczestnicy spotykali się co tydzień na zajęciach, poznawali sztukę ludową, rozwijały własne zdolności i umiejętności oraz poznawali historię własnego regionu.
Idea zajęć powstała z myślą o tych którzy z różnych powodów nie wyjechali na wakacje i chcą zgłębić tajemnicę rękodzielniczych technik. W sumie odbyło się 10 spotkań, które obejmowały 20 godzin zajęć. Podczas warsztatów, okoliczni twórcy ludowi, przekazywali dzieciom i młodzieży podstawy warsztatu tradycyjnego rzemiosła. Uczestnicy warsztatów nauczyli się wyrabiać różne przedmioty z gliny oraz je zdobić, rzeźbili w korze drzewnej i drzewie, zapoznali się też z: bibułkarstwem – tworzyli okolicznościowe kompozycje kwiatów i wianków. I choć warsztaty okazały się pracochłonne, nie zabrakło cierpliwości – uczestnicy wykonali bardzo efektowne dekoracje.
Uczniowie w kreatywny sposób spędzały wolny czas, a także skorzystały z twórczej formy relaksu. Przez całe wakacje panowała radosna i twórcza atmosfera. Na zakończenie urządzona została wystawa powstałych prac. Prace najlepiej wykonane zostały nagrodzone na podsumowującej imprezie – Pikniku w dniu 12 września. Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy i upominki oraz zaświadczenie o ukończeniu warsztatów z wykazem zdobytych umiejętności.
Autor: Maria Gruszczyńska

,,Tropami lokalnej historii”
Realizator: Białobrzeskie Towarzystwo Kulturalne
Termin realizacji: 01.05.2018 r. – 30.08.2018 r.
Dofinansowanie 3300,00 zł

Celem projektu było utrwalenie i ocalenie od zapomnienia tradycji ziemi białobrzeskiej, poprzez indywidualne rozmowy, spotkania z nauczycielami, historykami, regionalistami i autorami tekstów literackich i wierszy. Zbieraliśmy materiały, które zostały opracowane i opublikowane, aby służyły kolejnym pokoleniom.
Zorganizowaliśmy trzy spotkania upowszechniające zapisaną historię tj. autorami tekstów zawartych publikacji. Do opublikowanego na tej podstawie rocznika udało nam się zebrać teksty dotyczące różnych historii osób, rodzin i zdarzeń. Są to wielobarwne obraz sprzed wielu, wielu lat. To opowieści ludzi o ludziach, którzy tak jak my, żyli nad Pilicą, mieli swoje dzieciństwo, swoją młodość rozdartą przez wojnę i nie łatwe życie po wojnie, któych rodziny żyją wśród nas. Zamieszczone w Roczniku materiały, kalendarium, tworzą i integrują wspólnotę lokalną, bardziej świadomą wartością z których wyrasta, lepiej znająca historię, tradycję i osoby z tej ziemi.
Spotkanie promocyjne odbyło się 13 lipca 2018 roku, kiedy to w ciekawej prezentacji przedstawiliśmy zawartość periodyku, zaznaczając jego wyjątkowość- ściśle powiązaną ze 100 rocznicą odzyskania niepodległości.
29 lipca 2018 roku po raz kolejny, członkowie BTK spotkali się w miejscu tragicznego mordu 14 mężczyzn w Brodku, by złożyć hołd pamięci, pochylając się nad bólem obecnych rodzin. Spotkaliśmy się z p. Marianną Paszyńską – naocznym świadkiem tego bestialskiego mordu. W publikacji znajdują się też artykuły o zbliżonej tematyce bohaterów tej ziemi z pobliskiego Kostrzynia, Stromca oraz Białobrzegów, ludzi którzy swą krzywdą i męczeństwem znaczyli swoje człowieczeństwo, heroizm i patriotyzm.
Natomiast spotkanie 21 sierpnia 2018 roku było okazją do bezpośredniego kontaktu z autorami tekstów, zadawania pytań, wspólnych zdjęć i wspomnień. Wśród autorów znaleźli się: Danuta Wrzecion z domu Dawiczewska, Ronald Wielgomas, Stanisław Kubica oraz Maciej Henryk Modzelewski. Spotkanie stanowiło kolejny etap naszego, wspólnego, a co chyba najcenniejsze ,,żywego poznawania historii naszej małej ojczyzny”.
BTK poprzez wydanie Rocznika ukazuje i utrwala lokalne dziedzictwo kulturowe w historycznych aspektach ,,małej ojczyzny”, oraz promuje region białobrzeski.
Autor: Krystyna Kozłowska

zwiń

Inicjatywy zrealizowane w 2019

zwiń

do pobrania

pobierz

Regulamin Programu Działaj Lokalnie 2023

pobierz

Klauzura informacyjna dotycząca ochrony danych osobowych w Programie Działaj Lokalnie

Wiadomości

OPUBLIKOWANO: 03 czerwca 2022

104 tysiące na inicjatywy społeczne

104 tysiące złotych na spełnianie marzeń społeczności lokalnych i inicjatywy społeczne lokalnych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych od Fundacji Koalicja dla Młodych. Będą zajęcia pozalekcyjne dla dzieci, ogród sensoryczny dla...

CZYTAJ

OPUBLIKOWANO: 19 maja 2022

DZIAŁAJ LOKALNIE FINANSUJE KREATYWNE POMYSŁY.

Jako Ośrodek Działaj Lokalnie, już po raz kolejny wystartowaliśmy z konkursem grantowym. To wsparcie dla Was, lokalnych organizacji i potrzeb społeczności. Rekordowa kwota 90000 złotych przeznaczona na integrację i rozwój....

CZYTAJ

OPUBLIKOWANO: 28 kwietnia 2022

Działaj Lokalnie 2022

Nabór do programu Działaj Lokalnie 2022 startuje. Co zrobić aby otrzymać grant? Jakie pomysły można realizować? Jak Działać Lokalnie? Wiemy jak wiele osób czeka na ten moment rok w rok....

CZYTAJ

OPUBLIKOWANO: 17 listopada 2021

DZIAŁAJ LOKALNIE I OPOWIEDZ…

DZIAŁASZ LOKALNIE? Postaw na promocję i "OPOWIEDZ" o zrealizowanym projekcie w ramach ostatniej edycji programu DZIAŁAJ LOKALNIE. Przygotuj pracę, w której twórczo opowiesz o działaniach i rezultatach. Wyzwól swoją kreatywność...

CZYTAJ

OPUBLIKOWANO: 25 sierpnia 2021

NAJAKTYWNIEJSZE W PROGRAMIE DZIAŁAJ LOKALNIE. KGW GŁOWACZOWIANKI!

W tegorocznej edycji programu DZIAŁAJ LOKALNIE realizujemy aż 16 projektów. Wszystkie pomysły są fenomenalne, a przede wszystkim istotne dla lokalnej społeczności. Dzięki tym realizacją powstają nowe miejsca do aktywnego spędzania...

CZYTAJ

OPUBLIKOWANO: 07 czerwca 2021

Wyniki Działaj Lokalnie 2021

Do tegorocznej edycji programu DZIAŁAJ LOKANIE realizowanej przez AKADEMIĘ ROZWOJU FILANTROPII W POLSCE oraz ośrodek DZIAŁAJ LOKALNIE FUNDACJĘ KOALICJA DLA MŁODYCH dofinansowany ze środków Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Twórców Lokalnego Świata...

CZYTAJ

czytaj więcej