Wirtualna izba regionalna

OPUBLIKOWANO: 03 stycznia 2021

Od wielu lat na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Czarnocinie gromadzone są eksponaty używane dawniej w gospodarstwach domowych. Pomysł na stworzenie wirtualnej izby regionalnej narodził się w czasie narodowej kwarantanny, kiedy to dostęp do tego typu miejsc był mocno ograniczony. Dlatego Stowarzyszenie wyszło naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej i zaproponowało jej możliwość poznania historii, tradycji i obrzędów regionu bez konieczności wychodzenia z domu – wirtualnie.

Dotychczasowe działania skupione były na wykonaniu wystawy zgromadzonych eksponatów, zredagowaniu ich opisów i wykonaniu fotografii. Rozbudowana została również wiata na ekspozycję zewnętrzną, w której znajdują się sprzęty o dużych gabarytach. Zakupiono też tradycyjne obuwie ludowe (damskie i męskie) oraz dwa manekiny, które wykorzystane są do ekspozycji strojów ludowych.

Sfilmowano poszczególne eksponaty i nagrano narrację w wykonaniu dzieci, ich rodziców i dziadków. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić wirtualną prezentację, zaangażowano osoby grające muzykę ludową i śpiewające tradycyjne przyśpiewki. Obiekt będzie udostępniony również w tradycyjnej formie zainteresowanym grupom wycieczkowym po uzgodnieniu terminu. Zostały także przygotowane karty pracy dla zwiedzających oraz gadżety dla tych, którzy ukończyli zwiedzanie.

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Radzanowskiej na placu i w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Czarnocinie. Większość działań skierowanych jest do wszystkich mieszkańców Czarnocina i okolicznych wiosek oraz mieszkańców z terenu całej gminy i powiatu białobrzeskiego.

Realizując projekt Stowarzyszenie chciało stworzyć ciekawą lekcję historii, zwyczajów i obrzędów dla dzieci i młodzieży oraz nieocenione miejsce wspomnień dla dorosłych. Ocalić od zapomnienia zwyczaje, obrzędy i tradycje naszego regionu, które powoli zanikają. Wykorzystać wiedzę, umiejętności, doświadczenie i chęć do działania społeczności lokalnej, szczególnie starszego pokolenia. I udało się!

Działania opisane w projekcie umożliwią lokalnej społeczności zwiedzenie izby regionalnej bez konieczności wychodzenia z domu – wirtualnie. Dla starszego pokolenia będzie to podróż sentymentalna, powrót do wspomnień i źródło wiary w to, że coś po nich przetrwa. Działania te będą też nową ofertą edukacyjną dla dzieci i młodzieży z regionu białobrzeskiego i wszystkich zainteresowanych kulturą ludową.

https://www.youtube.com/watch?v=23FEr5nxNcw&t=1s&fbclid=IwAR19EF8f-jP4czU3dOwDyES_MR_H-feF4RZ0a7IpJ9fO_xDiHeDX_B40phY