OPUBLIKOWANO: 27 czerwca 2020
Gmina Stara Błotnica jest jedna z sześciu gmin z terenu powiatu białobrzeskiego w której będą realizowane projekty w ramach Programu Działaj Lokalnie. Fundacja przyznała w niej trzy granty o łącznej wartości 11 620 zł, Stowarzyszeniu Kobiety dla Starej Błotnicy, Inicjatywie Pokolenia i Inicjatywie Krasnoludki z Kaszowa.
Stowarzyszenie Kobiety dla Starej Błotnicy, to panie które robią coś pożytecznego dla siebie, swojej okolicy i dla zachowania lokalnych tradycji. Zaczęły razem działać, wzajemnie się inspirować, spełniać twórczo i przywracać pamięć o dawnych regionalnych zwyczajach. Taki też jest projekt ,,Dawne prace domowe”, dzięki któremu uczestnicy będą mogli zobaczyć tradycyjne darcie pierza, przekazywanie wiana, a także jak dawniej wypiekano chleb i robiono biały ser. Najmłodsi uczestnicy wydarzeń będą mogli zobaczyć jak doi się krowę, a nawet spróbować własnych sił.
Inicjatywa Krasnoludki z Kaszowa to grupa rodziców i nauczycieli z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kaszowie. To najmniejsza szkoła jeśli chodzi o liczebność uczniów w szkołach z terenu gminy. Ale są w niej nauczyciele, którzy mają pasje i chcą nią zarażać tych najmłodszych. ,,Sztuka w przedszkolu, bawi uczy, wychowuje” to inicjatywa, która jest skierowana do najmłodszych grup w szkole. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach teatralnych, warsztatach robienia lalek, a także wybrać się za kulisy teatru, by zobaczyć jak to wszystko wygląda poza sceną. Dzieci będą mogły wystąpić na małej scenie i zaprezentować swoje nowe umiejętności.
Grupa Pokolenia, to mieszkańcy miejscowości sołectwa Tursk-Łępin, którzy w swoim projekcie ,,Zachować dobro”, zawalczą o ocalenie kapliczki przydrożnej z 1983 roku. Figurę NMP Niepokalanej w Łępinie, która mimo systematycznego odnawiania potrzebuje fachowej ręki. Mieszkańcy przygotują figurkę do renowacji przez odpowiednich fachowców. Postacią NMP musi zająć się rzeźbiarz, rysy jej twarzy, rąk i stóp zostały zdeformowane przez zbyt duże ilości farb olejnych. Najprawdopodobniej figura i jej podstawa są wykonane z różnych materiałów, nie wiadomo co kryje się pod kilkoma warstwami kolorowej farby. Wiadome jest jednak, że mieszkańcy są zdeterminowani, aby figurkę jak i jej otoczenie doprowadzić do jak najlepszego wyglądu. Aby poznać historię jej powstania, jak również kto był inicjatorem, aby stanęła na skrzyżowaniu dróg, wśród drzew i rozciągających się pól.
Inicjatywy będą realizowane już z początkiem lata, do później jesieni. Będą integrować mieszkańców, powracać do tradycji i historii, a najmłodszym przekazywać właściwe wartości i zarażać pasją.
Program Działaj Lokalnie jest Programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Koalicja dla Młodych.