BIAŁOBRZEGI DLA UKRAINY

OPUBLIKOWANO: 18 marca 2022

Mija trzeci tydzień naszych działań pomocowych. Stale rośnie nasze współczucie dla uchodźców oraz tych osób, które zostały w zaatakowanym przez Rosję kraju. Jesteśmy solidarni z Ukrainą od pierwszych dni i ani na chwilę nie planujemy przestać. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w tej sytuacji pomoc to nie sprint a maraton. Dlatego mądrze rozkładamy siły, bo wszyscy będziemy potrzebować energii na bardzo długo. Potrzeby i wyzwania ciągle rosną, sytuacja jest dynamiczna i wymaga stałego zaangażowania z naszej strony. Nasza pomoc jest konieczna, a możliwa jest tylko dzięki Wam – Waszym darowiznom, przekazanym produktom spożywczym, medykamentom, ubraniom. Jesteśmy bardzo wdzięczni za Wasze zaufanie i wsparcie. 

 

UDAŁO SIĘ

Prowadzimy największą do tej pory zbiórkę darów w naszym regionie. Zbiórka znajduje się w Hali Sportowej przy ulicy Reymonta w Białobrzegach. Każdego dnia przygotowywane i wydawane jest tam średnio 60 paczek dla uchodźców z najpotrzebniejszymi rzeczami. Pod naszą opieką znajduje się już około 800 osób, są to przede wszystkim kobiety i dzieci, a liczba ta ciągle rośnie. Zdecydowanie najwięcej wydajemy produktów spożywczych, ale także chemii i kosmetyków. Zapotrzebowanie na te produkty nie słabnie. Dlatego zachęcamy do wspierania! 

O ZBIÓRKACH

Nasza zbiórka sięgnęła jeszcze dalej, poza granice Hali Sportowej. Szkoły i przedszkola, które zaangażowały się w pomoc, również zorganizowały w naszym regionie zbiórki darów w swoich placówkach, by następnie przekazać je nam. Czy to nie piękne? Zbiórki odbywają się także w sklepach spożywczych na terenie Białobrzegów, a do koszyków trafiających potem na halę przy okazji codziennych zakupów możecie też dorzucić coś od siebie. Pomaganie jest wspaniałe! Takie zbiórki są w sklepach Witaminka, Lonka, Netto, Lewiatan czy Grosik. Do zbiórki niezbędnych medykamentów dołączyła się także szkoła tańca Kosmos. Jednym zdaniem, udało nam się wspólnie zbudować całą sieć możliwości do pomagania.


JAK POMAGAMY?

Nawiązaliśmy współpracę z wykwalifikowaną pielęgniarką, by w razie potrzeby mogła służyć swoją pomocą i wiedzą. Są z nami osoby znające język ukraiński, te cudowne 15 osób pomaga pokonać bariery językowe i ułatwia komunikację osobom, które szukają u nas schronienia. Na miejscu pomagamy uchodźcom wypełniać dokumenty, podpowiadamy gdzie powinni się zgłosić, gdzie mogą zrobić zdjęcia do dokumentów czy zorganizować naukę w szkole dla swoich dzieci.

 

SIŁA WOLONTARIATU

Nie ukrywamy, że to wszystko nie byłoby możliwe bez wsparcia wolontariatu. W Wolontariacie z Klementyną są duzi i mali, ale wszyscy są po prostu wielcy. Ich serce, ich zaangażowanie i siła sprawiają, że nasza pomoc jest skuteczna i dobrze zorganizowana. Każdego dnia przy zbiórce darów pomagają nam setki osób, od uczniów i nauczycieli, przez lokalnych przedsiębiorców, radnych, aż po niezliczoną ilość mieszkańców naszego regionu, nie tylko z terenu samych Białobrzegów. Jest z nami Warka, Grójec, są Kozienice…wszyscy chętnie zamieniają się w specjalistów od pomagania. Bardzo pomocni okazali się także darczyńcy, wspomagają nas nie tylko dotychczasowi darczyńcy Fundacji, ale także nowi, którzy otworzyli swoje serca dla braci i sióstr z okupowanej Ukrainy.
Część zebranych darów trafia do uchodźców w naszym regionie, aby zaspokoić codzienne, podstawowe potrzeby. Uciekając przed ostrzałem artyleryjskim, rakietami i wystrzałami z karabinów, nie zawsze jest czas aby spakować to co najpotrzebniejsze. Często spotykamy ludzi, którzy mają ze sobą tylko nadzieję i ubranie na sobie. Często mówią nam, że najważniejsze to być bezpiecznym, że mają siebie i swoich najbliższych i niczego więcej nie potrzebują. Sugerują, że może ktoś potrzebuje pomocy bardziej. Wspaniałe jest, że mają w sobie taką siłę, my jednak wiemy, że jeść, pić i spać trzeba, chociaż na to ostatnie właśnie my miewamy coraz mniej czasu.
Nikogo nie zostawiamy w potrzebie. Tych, którzy zostali w swoim walczącym o wolność i pokój kraj też nie. Dzięki współpracy z Urzędem Miasta i Gminy jesteśmy w kontakcie z władzami miasta Rawa Ruska w Ukrainie. Za nami jest już pierwszy transport najpotrzebniejszych rzeczy za granicę naszego kraju. Do Rawy Ruskiej zawieźliśmy przede wszystkim medykamenty, które na miejscu zostały rozdzielone i dostarczone do najbardziej potrzebujących.

TRWA ZBIÓRKA ŚRODKÓW FINANSOWYCH

Prowadzimy także zbiórkę środków finansowych. To dzięki Waszym wpłatom możemy natychmiast zaspokajać najważniejsze potrzeby. Stałe pomaganie na tak dużą skalę związane jest z wydatkami. Konieczne okazują się być zakupy lekarstw dla dzieci, które osłabione są po kilku dniach podróży i czekania na przejściach granicznych, czy najpotrzebniejszych produktów, które nie znalazły się w naszym magazynie darów. Dzięki środkom na koncie zbiórki mogliśmy wykupić obiady dla ukraińskich dzieci w szkole i zakupić dla nich plecaki, zeszyty i inne przybory potrzebne do rozpoczęcia nauki.
We współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową nr 1 im. KEN w Białobrzegach wystartowaliśmy z kursem języka polskiego dla 24 nowych uczniów klas szkoły podstawowej. Ta inicjatywa naszej wolontariuszki, Pani Małgorzaty Krystyny Ćwirko, pozwala na szybszą i lepszą integrację dzieci z Ukrainy z uczniami polskojęzycznymi. Ten kurs to także droga do szybszego zdobywania wiedzy, a sam pobyt w szkole, nauka, nowe otoczenie, pozwolą lepiej radzić sobie z traumatycznymi przeżyciami, które spotkały wiele ukraińskich dzieci.
Przed nami jeszcze wiele nowych wyzwań i kontynuacja tych, które już rozpoczęliśmy. Jeżeli chcesz nam w tym pomóc, przekaż proszę darowiznę. Pomoc prosimy kierować na:
Fundacja Koalicja Dla Młodych ul. Reymonta 11/6 Białobrzegi.
Numer konta: 31 9117 0000 0022 8436 2000 0130.

 

Jesteśmy Wam wdzięczni za każdą przekazaną złotówkę. Do tej pory pokazaliście, że dobra w Was nie brakuje i można na Was liczyć. Podobnie wykazały się inne organizacje pozarządowe, z którymi się skontaktowaliśmy. Organizacje z zagranicy, znające nasze dotychczasowe działania i naszą skuteczność, także zdecydowały się okazać swoje wsparcie dla Ukrainy przez Fundację Koalicja Dla Młodych.
Aktualnie oprócz działań, które już prowadzimy, pracujemy nad organizacją czasu dla młodych uchodźców. Już teraz mogą za darmo skorzystać z oferty zajęć tanecznych w szkole tańca Kosmos i zajęć sportowych w MKS Pilica Białobrzegi. To jednak dopiero początek, zadbamy o to aby ta oferta się powiększała.
Trzy tygodnie minęły nam bardzo aktywnie i bardzo szybko. Jak widzicie udało się zdziałać dużo i za to chcemy Wam jeszcze raz podziękować. Wasza pomoc jest nieoceniona. Bezinteresowny zryw serc, który obserwujemy od 24 lutego jest czymś wspaniałym i pokazuje nam, że pracujemy dla wyjątkowej społeczności. Wszystko co udało nam się dotychczas zrealizować i osiągnąć, to także Wasze sukcesy.

DZIĘKUJEMY i pracujemy dalej