Działaj Lokalnie 2022

OPUBLIKOWANO: 28 kwietnia 2022

Nabór do programu Działaj Lokalnie 2022 startuje. Co zrobić aby otrzymać grant? Jakie pomysły można realizować? Jak Działać Lokalnie?

Wiemy jak wiele osób czeka na ten moment rok w rok. Wreszcie nadszedł ten czas.

Rozpoczynamy kolejną już edycję programu Działaj Lokalnie. Program wspiera inicjatywy lokalnych organizacji i zaangażowanie społeczności w rozwój naszego małego świata. Zdajemy sobie sprawę, że to właśnie Wy – mieszkańcy, najlepiej znacie i rozumiecie potrzeby Waszej społeczności. Właśnie dlatego już po raz kolejny zapraszamy Was do udziału w Programie.

NAJWIĘCEJ DOTYCHCZAS

W tym roku udało nam się pozyskać największą dotychczas kwotę, którą wesprzemy Wasze działania. Ten sukces zawdzięczamy między innymi gminom partnerskim w tegorocznej edycji Programu Działaj Lokalnie:

Białobrzegi, Promna, Radzanów, Belsk Duży, Głowaczów

Aż 90 tysięcy złotych przeznaczymy na Wasze pomysły i rozwiązania.

A co możecie zrobić? Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki i liczymy na Waszą wyobraźnię i kreatywność. Bez względu na to czy chodzi o stworzenie nowego placu zabaw, siłowni czy świetlicy, a może chcecie założyć zespół, stworzyć jakieś dzieło artystyczne, zorganizować warsztaty…wszystko zależy od Was. Analizujcie, twórzcie, wymyślajcie i działajcie lokalnie. Bo tu, gdzie żyjemy, ma być nam dobrze.

Wasze pomysły mogą trwać nie krócej niż 3 miesiące i nie dłużej niż 6 miesięcy, w okresie od 1 czerwca do końca listopada 2022 roku.

ALE SKĄD CZERPAĆ INSPIRACJĘ?

Wiecie, że Wasza społeczność ma konkretne potrzeby, chcecie działać, ale jak to zrobić fajnie i z pomysłem? Inspiracji możecie szukać w dotychczasowych realizacjach z programu Działaj Lokalnie.

W Białobrzegach grupa młodych osób czuła potrzebę wyrażenia głosu młodego pokolenia. Napisali więc projekt, w którym mówią językiem tej generacji, stworzyli i nagrali utwór hip hopowy. Nagrali do niego teledysk i rozpoczęli pracę nad stworzeniem w swoim mieście studia nagraniowego, aby inni artyści i twórcy mieli gdzie kreować swoje produkcje. Tak, to był świetny i ważny projekt. Działaj Lokalnie nie zamyka się na oryginalność i młodzież.

Ale były też inne pomysły. Koło Gospodyń Wiejskich Głowaczowianki zachwyciły swoim „Powrotem do ziół”. Promowały powrót do starych praktyk zbierania ziół, czerpania korzyści z darów natury i poznania właściwości ziół, które są wokół nas. Wyjścia na wspólne zbieranie ziół, warsztaty zielarskie, wycieczki tematyczne, promowanie własnych wyrobów – to wszystko i wiele więcej. Wiedza, praktyka, integracja i zabawa.

Inspirującą realizacją był także pomysł Koła Gospodyń Wiejskich Witaszynianki „ Nie boję się ratować życia – pierwsza pomoc przedmedyczna”. Wydarzenia ostatnich dni pokazują jak ważna jest wiedza i praktyka z zakresu pierwszej pomocy i szybkiego, ale mądrego reagowania w sytuacjach zagrażającym zdrowiu i życiu. Zapewne słyszeliście wiadomości o dziecku, które zakrztusiło się cukierkiem. Wydaje się to być błahe, ale gdyby nie umiejętności będących w pobliżu policjantów, dziecko byłoby w poważnym niebezpieczeństwie. Dzięki realizacji pomysłu Witaszynianek, odbyły się warsztaty dające konieczne umiejętności i podstawową wiedzę w tym właśnie zakresie. Oby nigdy nie było konieczności z nich skorzystać, ale ważne aby były w razie potrzeby.

Spotkajcie się, porozmawiajcie, poszukajcie dotychczasowych realizacji, a przede wszystkim nie bójcie odważnych pomysłów. Nasze głowy są otwarte i gotowe na Wasze otwarte głowy.

CO ZROBIĆ?

Przede wszystkim zastanówcie się jakie zmiany chcecie wprowadzić w swoim otoczeniu, co będzie Waszym celem, jak poruszycie lokalną społeczność do wspólnych działań. Następnie opracujcie plan i złóżcie wniosek o dofinansowanie. Wniosek należy złożyć przez generator dostępny na stronie http://system.dzialajlokalnie.pl/ w terminie do 28.05.2022 roku.

Czy Program Działaj Lokalnie jest dla Ciebie?

Wnioski o granty składać mogą:

• Organizacje pozarządowe posiadające osobowość prawną np. fundacje, uczniowskie kluby sportowe, koła gospodyń wiejskich
  • Stowarzyszenia zwykłe
  • Grupy nieformalne, w których imieniu wniosek złoży organizacja pozarządowa
  • Grupy nieformalne, występujące z wnioskiem samodzielnie, jako tzw. inicjatywa

Jeżeli chcesz poznać szczegóły konkursu, dowiedzieć się czy Twój pomysł ma szanse na dofinansowanie, nauczyć się wypełniać wniosek, masz jakieś pytania – zapraszamy na szkolenie, które odbędzie się 11 maja 2022 roku o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej budynku przy ulicy Reymonta 11. Szkolenie potrwa około półtorej godziny.

Zainteresowane osoby prosimy o wcześniejszy kontakt:

Ewelina Poziomecka  tel: 511 521 903  Mail: e.poziomecka@fundacjakdm.org

Regulamin Programu Działaj Lokalnie 2022 i wzór wniosku aplikacyjnego znajdziesz tutaj:

Działaj Lokalnie

Dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz ODL FUNDACJA KOALICJA DLA MŁODYCH.

DZIALAJ LOKALNIE Z FUNDACJĄ KOALICJA DLA MŁODYCH